Franczyza – jakie najtrudniejsze wyzwania wiążą się z tym konceptem

  • 18.01.2022, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Franczyza – jakie najtrudniejsze wyzwania wiążą się z tym konceptem
Pod wieloma względami, franczyza wydaje się być doskonałym układem, na którym korzysta franczyzobiorca. Otrzymujemy w końcu darmowe szkolenia, dzięki którym mamy ułatwiony start w danej branży, dostajemy dostęp do unikalnego know how, pomaga nam się w rekrutowaniu pracowników czy znalezieniu lokalu oraz wielu innych kwestiach. Nasza placówka za to przyciąga klientów logiem znanej marki. Jednak na franczyzobiorcę czekają również niemałe wyzwania, które należy brać pod uwagę, zanim przystąpi się do sieci partnerskiej. Przyjrzyjmy się im.

Franczyza – brak niezależności

Osoby, które marzyły o własnej działalności gospodarczej i pracy na swoich zasadach, mogą być nieco zawiedzione. Chociaż teoretycznie jesteśmy przedsiębiorcami, w sieci franczyzowej to nie my may ostatnie słowo. Musimy trzymać się ściśle wyznaczonych przez franczyzodawcę zasad oraz realizować politykę firmy. Na przykład w przypadku sklepów z zabawkami, być może będziemy musieli aranżować wystawę zgodnie z odgórnymi zaleceniami przedstawiciela regionalnego. Więcej o franczyzach dotyczących artykułów dla dzieci tutaj https://allebiznes.pl/category/franczyza/artykuly-dzieciece/. Warto sprawdzić, przed podjęciem decyzji o współpracy.

Franczyza – opłaty

W życiu, a w biznesie zwłaszcza, nie ma nic za darmo. Za możliwość skorzystania z zalet franczyzy również musimy zapłacić. Należy posiadać budżet na zakup lub wynajem lokalu, w którym będziemy prowadzić działalność, na urządzenie go i obrandowanie. Jednocześnie musimy również zapłacić franczyzodawcy. Najczęściej w grę wchodzi opłata licencyjna za korzystanie loga, która jest jednorazowa. Czasem także musimy oddawać jakiś procent naszych utargów lub wnieść opłatę marketingową.

Franczyza – konkurencja

Trzeba brać pod uwagę, że rozpoznawalne logo niewiele nam da, jeżeli rynek będzie przesycony podobnymi usługami. Oczywiście istnieją branże, w których nie ma problemu z zainteresowaniem klientów. Nie mogą na to narzekać na przykład apteki https://allebiznes.pl/category/franczyza/apteki-i-artykuly-zdrowotne/. Zwłaszcza w ostatnim czasie wydaje się to być opłacalnym pomysłem na biznes.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: