Jak wygląda ubezpieczenie biżuterii?

  • 31.05.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wygląda ubezpieczenie biżuterii?
Biżuteria w naszych domach ma nie tylko wartość pieniężną, ale często sentymentalną, jako przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to ważny element majątku - warto więc zadbać o to, aby w razie np. kradzieży było możliwe uzyskanie odszkodowania. Pomoże w tym dobrze skonstruowana umowa ubezpieczenia majątkowego, które obejmie biżuterię.

 

Jak towarzystwa ubezpieczeniowe definiują biżuterię?

Za biżuterię zazwyczaj uważa się przedmioty wykonane ze szlachetnych metali, których wartość i autentyczność może potwierdzić biegły rzeczoznawca. Co ciekawe jednak towarzystwa ubezpieczeniowe doprecyzowują - biżuteria to przedmiot, który można nosić. Musi to być więc naszyjnik, pierścionek, kolia, zegarek, bransoletka i tym podobne. Wyroby z wyżej wspomnianych materiałów, które jednak nie są przystosowane do noszenia, będą brane pod uwagę w innej kategorii (np. jako dzieło sztuki).

Jak korzystnie ubezpieczyć biżuterię?

Podstawowym produktem ubezpieczeniowym, który pozwala chronić się przed finansowymi skutkami zniszczenia lub kradzieży biżuterii, jest polisa majątkowe. W swojej podstawowej wersji dotyczy ono części stałych nieruchomości, której jesteśmy właścicielami - może to być dom lub mieszkanie. W rozszerzonym wariancie ubezpieczyciel obejmie również wszelkie ruchome mienie, czyli m.in. meble, sprzęt elektroniczny oraz właśnie biżuterię. Aby określić wysokość stawki za ubezpieczenie, firma weźmie pod uwagę przede wszystkim wartość nieruchomości oraz jej położenie. Następnie istotna jest wartość wszelkich ruchomości, które chcemy objąć polisą. W ten sposób utrzymamy tzw. sumę ubezpieczenia, która jednocześnie jest maksymalną kwotą, jaką ubezpieczyciel może nam wypłacić w razie wystąpienia szkody. W wypadku samej biżuterii możemy domagać się odszkodowania w sytuacji gdy zostanie ona skradziona lub zniszczona wskutek działania osób trzecich albo żywiołów (np. pożar). Dokładną listę okoliczności znajdziemy w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia.

 

Ponadto istotna jest zasada co do wypłaty ewentualnego odszkodowania. Możemy mieć wówczas do czynienia z wartością odtworzeniową lub rzeczywistą. Co to oznacza? Wartość rzeczywista to taka, która została określona w dniu, kiedy wystąpiła strata (czyli w kontekście będzie pomniejszona o zużycie). Wartość odtworzeniowa natomiast pozwala na uzyskanie odszkodowania równego wartości przedmiotu w dniu zawarcia umowy. Bez względu na wybrany wariant, ubezpieczenie biżuterii w ramach polisy majątkowej będzie nas kosztowało kilkaset złotych do maksymalnie 1000 zł w przypadku biżuterii o sporej wartości. Polisę zawiera się na 12 miesięcy

Na co uważać podczas ubezpieczania biżuterii?

Z uwagi na szczególny charakter cennej biżuterii musimy dokładnie wczytać się w warunki, jakie stawia ubezpieczyciel. W wypadku tak cennych przedmiotów firma może od nas wymagać odpowiedniego zabezpieczenia domu lub mieszkania, w których są przechowywane. Jeśli np. nieruchomość nie będzie wyposażona w drzwi antywłamaniowe lub system alarmowy, to w razie kradzieży ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, gdyż nie dopilnowaliśmy obowiązku wynikającego wprost z umowy.

Chcesz ubezpieczyć swój majątek, a w tym również biżuterię? Zgłoś się do biura Eurofinance w Szczecinie, aby uzyskać profesjonalną poradę i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: