Norwegia krajem licznych atrakcji

  • 10.01.2019, 01:14 (aktualizacja 10.01.2019 02:41)
  • Jacek Siwek
Norwegia krajem licznych atrakcji
Skandynawskie fiordy celem turystycznych, zarobkowych oraz matrymonialnych wojaży Szczecinian.

Dzięki rozwijającym się od wielu lat bliskim kontaktom Szczecinian ze Skandynawią, sięgającym roku 1967, kiedy to pierwszy polski prom "GRYF" z Ystad w Szwecji zawitał do Świnoujścia, mieszkańcy naszego regionu żywo interesują się historią, kulturą, oraz uroczymi krajobrazami Norwegii i Szwecji.

Szczecinianie masowo udają się do Norwegii  w poszukiwaniu przygód morskich podczas połowów dorszy , zwiedzają najgłębsze, dochodzące do 600 metrów fiordy oraz groźne skaliste urwiska w okolicach Geiranger, Lysefjord czy Sognefjord. Norwegowie są mistrzami w budowie tuneli, dlatego dojazd do tych atrakcyjnych widowiskowo miejsc nie jest zbyt skomplikowany. Najdłuższy z tuneli na trasie między Bergen i Oslo mierzy ponad 25 kilometrów. Obserwowanie słynnej zorzy polarnej, czy przeżywanie "białych nocy" nie jest już dla Szczecinian zjawiskiem znanym tylko z literatury.

Ze względu na niewielkie odległości dzielące Szczecin od Skandynawii , brak fachowców w liczącej nieco ponad 4 mln. mieszkańców Norwegii, a także duże dysproporcje w wynagrodzeniach na korzyść naszych północnych sąsiadów, wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego znalazło intratną pracę na skandynawskim rynku. Należy też zauważyć, że pozytywne nastawienie Norwegów do Polaków i wysoka ocena ich przydatności zawodowej ułatwia asymilację naszych fachowców po drugiej stronie morza, Z tego też wynikają coraz częstsze związki matrymonialne zawierane między mieszkańcami dwóch stron Bałtyku.

Jacek Siwek

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe