Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego opracują nowe źródło energii

  • 23.09.2020, 14:59
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Naukowcy Uniwersytetu Szczecińskiego opracują nowe źródło energii fot. Filip Kacalski
Na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczęła się dziś, 23 września 2020 roku, trzydniowa konferencja naukowa, która inauguruje realizację europejskiego projektu Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems, koordynowanego przez grupę badawczą z Instytutu Fizyki US.

O godzinie 9:00, odbył się briefing prasowy, w którym wezięli udział: prof. dr hab. Andrzej Skrendo – prorektor ds. Nauki US, prof. dr hab. Konrad Czerski – kierownik projektu Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems, dr Bohdan Bieg – Kierownik Zakładu Fizyki w Instytucie Matematyki, Fizyki i Chemii Akademii Morskiej w Szczecinie, Jacques Ruer – reprezentujący firmę SART von Rohr i Jean-Paul Biberian VEGATEC – przedstawiciel firmy .  

O PROJEKCIE Clean HME
Clean Energy from Hydrogen-Metal Systems jest projektem realizowanym w ramach europejskiego programu Horyzont 2020 i konkursu pt. „Przyszłe i nowo powstające technologie”, zorganizowanego w celu finansowania przełomowych projektów badawczych o wysokim ryzyku realizacyjnym i zarazem o wysokim potencjale rozwojowym dla gospodarki i społeczeństwa Europy.     

Projekt będzie realizowany w ciągu najbliższych 4 lat przez europejskie konsorcjum zrzeszające 17 instytucji naukowych (m.in. Akademię Morską w Szczecinie, Uniwersytet w Uppsali, Politechnikę w Turynie, Uniwersytet w Sienie, INFN Włochy, CNRS Francja, Instytut Josefa Stefana ze Słowenii), startupy i firmy komercyjne, współpracujące z czołowymi naukowcami z USA (Massachusettes Institute of Technology) i Kanady (Lakehead University).  

Koordynatorem przedsięwzięcia jest grupa badawcza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, pod kierownictwem prof. dr hab. Konrada Czerskiego – dyrektora Centrum Fizyki Eksperymentalnej „eLBRUS” Uniwersytetu Szczecińskiego.  

CEL PROJEKTU  

Głównym celem projektu będzie stworzenie nowego typu źródła energii opartego o systemy wodorowo-metalowe, czyli nowego, czystego, bezpiecznego, kompaktowego i bardzo wydajnego źródła energii, które mogłoby być przełomem zarówno w zastosowaniach prywatnych, jak i przemysłowych. Nowe źródło energii mogłoby być wykorzystane zarówno jako mały system mobilny, jak i alternatywnie jako samodzielny generator ciepła i energii elektrycznej. W przypadku sukcesu prowadzonych badań proponowane rozwiązania mogą być przełomem dla branży energetycznej i będą mieć ogromne znaczenie dla tzw. technologii bezemisyjnych, przyczyniając się do ochrony klimatu i środowiska naturalnego.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe