Chirurdzy po pierwszych zabiegach z da Vincim

  • 10.09.2020, 11:51
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Chirurdzy po pierwszych zabiegach z da Vincim
Pierwszymi zabiegami przeprowadzonymi przez chirurgów w asyście robota da Vinci w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie było wycięcie pęcherzyka żółciowego oraz resekcje różnych odcinków jelita grubego . Wszyscy zoperowani pacjenci w dobrym stanie, po kilku dniach wrócili do domów. Kolejna operacja jutro.

Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie są drugim, po urologach, zespołem, który rozpoczął operacje przy pomocy systemu robotycznego da Vinci. Do tej pory dr n. med. Krzysztof Kaseja (operator) oraz dr n. med. Maciej Kotowski (asystent) wykonali pięć operacji. Były one poprzedzone próbą generalną na fantomie, by przećwiczyć sposób ustawienia robota przy stole operacyjnym (przy operacjach chirurgicznych robot może być ustawiony z lewej lub prawej strony stołu) i dokowania instrumentów w pacjencie. „Wszystko poszło bez najmniejszych problemów, przy pełnej współpracy całego zespołu i ‘głównego asystenta’ da Vinci” – mówi dr Kaseja, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, mający ogromne doświadczenie w leczeniu nowotworów jelita - „Pacjenci w doskonałym stanie szybko wrócili do domów. Jutro czeka nas przednia resekcja odbytnicy – nie przewiduję żadnych trudności” – dodaje lekarz, kierownik Klinicznego Centrum Operacji Robotycznych PUM i SPSK-2, którego częścią jest robot da Vinci. W pierwszych operacjach oprócz zespołu szpitala na Pomorzanach udział brał także dr Jerzy Draus ze szpitala w Halmstad w Szwecji, który bardzo dobrze ocenił sprawność zespołu operującego.

Robotyczne operacje chirurgiczne nowotworów to ogromny skok naprzód i postęp w leczeniu pacjentów onkologicznych „Pacjenci szybciej dochodzą do siebie po takiej operacji – prędzej wstają i chodzą o własnych siłach, szybciej zaczynają spożywać normalne posiłki” – mówi dr Krzysztof Kaseja – „Pooperacyjne stany zapalne właściwie się nie zdarzają” – dodaje. System da Vinci doskonale sprawdza się w operacjach jelita grubego oraz nowotworach odbytnicy, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, a pole operacyjne bardzo wąskie – przy asyście robota chirurg ma doskonale pole widzenia i może podejść optyką bardzo blisko operowanych tkanek.  

System robotyczny da Vinci w szpitalu na szczecińskich Pomorzanach pojawił się w kwietniu bieżącego roku. Szpital jest dziesiątą placówką medyczną w Polsce, która wykorzystuje tę najnowszej generacji aparaturę robotyczną. Obecnie operacje w asyście „robota da Vinci” przeprowadzane są w szpitalach w: Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Warszawie, Wieliszewie oraz Wrocławiu. System wykorzystywany jest w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej oraz laryngologii. Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1200 zabiegów w asyście robotów da Vinci.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe