Białoruś: Powyborcze protesty ostro tłumione.

  • 11.08.2020, 12:21 (aktualizacja 11.08.2020, 12:25)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Białoruś: Powyborcze protesty ostro tłumione. źródło-Twitter-Onliner
Warszawa apeluje do Brukseli o zwołanie specjalnych spotkań na najwyższych unijnych szczeblach w sprawie wydarzeń na Białorusi.

Po tym, jak na Białorusi doszło do ostrego stłumienia powyborczych protestów zwolenników opozycji, którzy sprzeciwili się fałszerstwom i nieprawidłowościom podczas głosowania, polskie władze chcą działań na szczeblu Unii Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki w liście do przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej.

„Polska jest odpowiedzialna za swoich najbliższych sąsiadów. (…) Po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone 9 sierpnia 2020 r., władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju. Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności” – napisał szef polskiego rządu.

Z kolei minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w południe na konferencji prasowej poinformował, że zwrócił się do Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa Josepa Borrella o zorganizowanie specjalnego spotkania szefów dyplomacji państw członkowskich „choćby w formie wideokonferencji”.

„UE musi podjąć działania na rzecz wstrzymania ewentualnych rozwiązań siłowych na Białorusi. Polska będzie zabiegać o aktywność w tym względzie. Doniesienia medialne są niepokojące. Oceniamy, że istnieje groźba eskalacji, czemu musimy wszyscy, mam na myśli społeczność międzynarodową, przeciwdziałać” – powiedział Czaputowicz.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe