Szczecińska drogówka przypomina o podstawowych przepisach dotyczących poruszania się rowerem.

  • 01.07.2020, 14:01
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Szczecińska drogówka przypomina o podstawowych przepisach dotyczących…
Mamy okres wakacji, w związku z tym coraz częściej na ulicach naszego miasta można spotkać osoby poruszające się rowerem. W naszym mieście od kilku lat zmienia się również infrastruktura drogowa, która zdecydowanie ułatwia oraz zachęca do podróżowania rowerem.

Można śmiało powiedzieć, że jazda rowerem stała się popularna. Poruszanie się jednośladem jest również bardzo dobrą formą aktywności fizycznej, a także sposobem do sprawnego przemieszczania się po zatłoczonych ulicach miasta w godzinach szczytu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji podczas pełnienia służby spotykają każdego dnia osoby poruszające się na rowerze. Osoby, które do przemieszczania się wykorzystują jednoślad, również są poddawane badaniu trzeźwości w wydychanym powietrzu. Przerażające jest to, że osoby, które spożywały alkohol i wsiadają na rower myślą, że nic wielkiego się nie stało. Niestety osoba taka dopuszcza się wykroczenia z art. 87k§1a Kodeksu Wykroczeń za które grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Pamiętajmy, że zasada „Piłeś? Nie jedź!” dotyczy również kierujących rowerem.

Aby móc poruszać się rowerem trzeba mieć ukończone 10 lat oraz posiadać kartę rowerową. Jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, kiedy kończymy 18 lat, ale niestety osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważne jest to, że osoby poniżej 10 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej.

Pamiętajmy również, że rower powinien być odpowiednio wyposażony. Z przodu roweru musi znajdować się co najmniej jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej, które może być migające. Z tyłu powinno znajdować się odblaskowe światło barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne również barwy czerwonej, które może być migające. Bardzo ważne jest to, aby w rowerze był co najmniej jeden sprawnie działający hamulec. Powinniśmy przed jazdą rowerem również sprawdzić, czy mamy sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Często osoby poruszające się jednośladem pytają policjantów kiedy można jeździć po chodniku. Korzystanie z chodnika przez kierujących rowerem jest dozwolone tylko wtedy, gdy:

  • opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem,

  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 

Najważniejszą regułą poruszania się na drodze jest zachowanie ostrożności, a często nawet szczególnej ostrożności. Starajmy się unikać wszelkiego działania oraz sytuacji, które mogłoby doprowadzić do zdarzenia drogowego.

Jeżeli wybieramy się na przejażdżkę rowerową to zadbajmy o to, aby było bezpiecznie. Dlatego warto pamiętać, żeby założyć kask ochronny na głowę oraz mieć na sobie elementy odblaskowe w postaci opaski, kamizelki lub odzieży.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Damian
Damian 14.01.2021, 22:05
Planowane pierwszeństwo dla pieszych raczej nie wejdzie w życie w 2012. Jedyna pozytywna zmiana w ruchu drogowym to zakaz jazdy na zderzaku. Więcej o zmianach dla kierowców https://www.zdamyto.com/aktual…

Pozostałe