Podwórka się zmieniają… na lepsze

  • 30.06.2020, 15:39 (aktualizacja 30.06.2020, 15:43)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Podwórka się zmieniają… na lepsze
Już prawie 200 terenów wypiękniało w ciągu 12 lat w naszym mieście w ramach programów Zielone Podwórka i Przedogródki Szczecina. W tym roku będą kolejne. Wybrano właśnie piętnaście wspólnot mieszkaniowych, które otrzymają wsparcie finansowe na remont swojego otoczenia.

Mimo trudności związanych z pandemią, nie słabnie zainteresowanie mieszkańców programami Zielone Podwórka oraz Przedogródki, które realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych. 

W tym roku o dofinansowanie starały się w sumie 24 wspólnoty mieszkaniowe. W związku z tym miasto podwoiło sumę, którą planowało przeznaczyć na oba programy - z jednego do dwóch milionów zł. 

W ramach pierwszego programu, Zielone Podwórka, dofinansowanie z miasta otrzyma dziewięć wspólnot. Tereny które przejdą w tym roku remont znajdują się przy ulicach: 

1.Paproci 1-12/ Ziemowita 8,9

2.Piłsudskiego 19 front

3.Felczaka 15

4. Potulicka 56- 58

5. Zygmunta Starego 2

6. Szarotki 17

7. Swarożyca 14

8. Boh. Warszawy 101

9. Jagiellońska 80

 

Z kolei sześć wspólnot otrzyma dofinansowanie w ramach programu Zielone Przedogródki. Są to wspólnoty mieszkaniowe przy:

1. Rayskiego 35-39

2. Mazurska 8-10

3. Monte Cassino 7

4. Szarotki 17

5. Swarożyca 8fr i of

6. Swarożyca 14

W tym roku kilka projektów jest kontynuacją inwestycji rozpoczętych w 2019 roku. Tak jest np w przypadku terenu przy ul. Paproci i Ziemowita, gdzie porozumiały się dwie wspólnoty. Razem chcą zagospodarować bardzo duży teren o pow. 8 tys m2, stąd decyzja o podzieleniu inwestycji na trzy etapy. W ubiegłym roku zakończył się pierwszy a w tym będzie wykonywany drugi etap. 

Inwestycje będą także prowadzone m. in przy ul. Swarożyca i Szarotki. Tam w latach ubiegłych były już odnawiane podwórka. Będzie to więc ciąg dalszy zagospodarowywania tej przestrzeni miejskiej.  

Zielone Podwórka Szczecina to program, który pozwala na zmianę szarych miejskich podwórek w miejsca przyjazne mieszkańcom. Dzięki niemu powstają zielone tereny, place zabaw, miejsca spotkań i odpoczynku. Przez 12 lat trwania programu odebranych zostało już 129 projektów . W ramach programu wspólnoty otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln zł.

Program Zielone Przedogródki ruszył w 2015 r. Dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie remontu terenu przed wejściem do budynku. Przedogródki możemy podziwiać np. wzdłuż al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Armii Krajowej, przy Bolesława Śmiałego czy Piastów. 

W ciągu czterech lat programu zrealizowano 57 projektów, które gmina dofinansowała kwotą ok 4 mln zł.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe