DPS w czasie zagrożenia koronawirusem.

  • 22.06.2020, 14:33
  • Jacek Siwek
DPS w czasie zagrożenia koronawirusem.
Zakazy dla mieszkańców "Domu Kombatanta" - Gdzie leży prawda?

W poniedziałkowym wydaniu "Głosu Szczecińskiego" pojawił się artykuł Pani Bogny Skarul opisujący warunki w szczecińskim Domu Pomocy Społecznej w czasie epidemii koronawirusa.  Autorka w oparciu o skargę jednej z mieszkanek "Domu Kombatanta" stworzyła wizję tragicznej wręcz sytuacji w placówce. Uważam, że profesjonalne dziennikarstwo wymaga rzetelnego przedstawienia tematu, postanowiłem więc idąc śladem niezbyt wnikliwych dociekań Pani redaktor wysłuchać opinii zarówno mieszkańców, jak i organizatorów zajęć w DPS przy ulicy Kruczej. 

Oficjalne statystyki podają, że w okresie od kwietnia do czerwca zanotowano w Polsce ponad 32 tysiące zachorowań, które pociągnęły za sobą prawie 1400 ofiar śmiertelnych. Dzięki wprowadzeniu w życie decyzji władz miasta i zaleceń rządowych, nie odnotowano wśród 250 pensjonariuszy "Domu Kombatanta" żadnego przypadku zakażenia. Oczywiście łączy się to z niedogodnościami dla mieszkańców, jednak większość z nich rozumie, że jest to powodowane troską o ich zdrowie szczególnie, że należą do grupy wiekowej najbardziej narażonej na poważne powikłania. Aby zmniejszyć negatywne skutki izolacji, personel DPS realizuje specjalny program zajęć terapeutycznych w małych grupach. Prowadzone są warsztaty muzyczne, spotkania przy kawie i ciasteczkach, wydawane są dodatkowe desery oraz dania z grilla. Do dyspozycji mieszkańców pozostają: czytelnia, sale telewizyjne, zajęcia rehabilitacyjne, kaplica oraz duży ogród dostępny bez ograniczeń dla samodzielnie poruszających się osób. W celu ułatwienia komunikacji z rodzinami i przyjaciółmi utworzono stacjonarne stanowisko komputerowe, a także udostępniono otrzymany od regionalnego Związku Piłki Nożnej przenośny tablet z łączem internetowym. Dyrekcja  "Domu Kombatanta" zamierza zapewnić w najbliższym czasie bezpieczne ograniczanie restrykcji w placówce. W tym celu ustawiono bramkę do pomiaru temperatury, zakupiono oczyszczacze powietrza, a niebawem zostaną zamontowane maty dezynfekcyjne. 

Nawiązując do sprawy skarżącej się na izolację Pani - trudno wyobrazić sobie bezpieczne indywidualne wyjście do miasta 83-letniej osoby z zachowaniem pewności respektowania rządowych nakazów w zakresie utrzymywania odległości, noszenia maseczek , rękawiczek, czy zgodnego z zleceniami zachowania się w sklepach , środkach transportu i innych terenach publicznych.

Widoczny brak świadomości rzeczywistego zagrożenia epidemią (szczególnie dla osób w podeszłym wieku) i brak obiektywizmu w przedstawieniu problemu przez przedstawicielkę "Głosu Szczecińskiego" stwarza fałszywy obraz działania instytucji. Wszyscy mieszkańcy DPS nie wymagający całodobowej opieki zakwaterowani są w jedno, lub dwuosobowych pokojach z łazienkami, dostępem do telewizji oraz licznych rozrywek , a porównywanie ich z ofiarami nazistowskich prześladowań w czasie wojny jest skandalicznym przekraczaniem rzetelności dziennikarskiej oraz dobrego smaku.

 

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe