Ratujemy szczecińskie obrazy

  • 10.06.2020, 10:59
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Ratujemy szczecińskie obrazy
Mowa o „Handlarzach ryb” Augusta Ludwiga Mosta oraz „Szczecin. Widok portu od strony Duńczycy i panorama miasta” pędzla czynnego na przełomie XIX i XX wieku monogramisty J.R.

Obrazy trafiły do Szczecina blisko 20 lat temu dzięki staraniom dr Bogdany Kozińskiej, ówczesnej kierownik Muzeum Historii Szczecina. Na jej prośbę zakupił je BRE Bank (obecnie mBank) i przekazał Muzeum w formie depozytu. Dzieła stały się ważnym elementem stałej wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim.

– Obecnie decyzją Zarządu Banku oba obrazy mają zostać wystawione na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Muzeum Narodowemu w Szczecinie w aktualnej sytuacji brakuje środków, aby wziąć udział w licytacji – informuje Daniel Źródlewski, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Musimy się więc liczyć z utratą cennych dla Szczecina zabytków – zaznacza.

W najbliższych dniach szczecinianie mogą się symbolicznie pożegnać z obrazami. Oba dzieła zostały wyeksponowane w hallu Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1. Będzie można je oglądać w środę, piątek, sobotę oraz niedzielę między godziną 10.00 a 16.00. W czwartek, w Boże Ciało Muzeum jest nieczynne.

Jak poinformował nas wczoraj Marcin Szneider ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego na portalu zrzutka.pl założono zbiórkę pieniędzy w związku z groźbą utracenia przez Szczecin tych dwóch cennych obrazów..


Link do zrzutki:  https://zrzutka.pl/jzjwuf

 

.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe