Polska jednym z największych beneficjentów Funduszu Odbudowy UE ?

  • 29.05.2020, 11:16
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Polska jednym z największych beneficjentów Funduszu Odbudowy UE ?
Do ostatecznych rozstrzygnięć jeszcze daleko

Polska być może będzie jednym z największych beneficjentów Funduszu Odbudowy UE, ale do ostatecznego zatwierdzenia propozycji Komisji Europejskiej daleka droga.

Ursula von der Leyen przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła w środę (27 maja) w Parlamencie Europejskim (PE) nowy projekt Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) Unii Europejskiej po 2020 r. Łącznie siedmioletni budżet miałby wynieść 1,1 bln euro.

Poza tym, państwa członkowskie będą miały do dyspozycji także dodatkowe 750 mld euro z antykryzysowego funduszu ratunkowego. Większość z tych środków – 500 mld –będzie bezzwrotnymi grantami, a pozostałe 250 mld zostanie przeznaczonych na preferencyjne pożyczki.

Zarówno Niemcy, jak i Francja chwalą projekt zaprezentowany przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Francuska i niemiecka prasa zwracają uwagę, że inicjatywa unijnej egzekutywy jest w znacznej mierze oparta na przedstawionym 18 maja przez Angelę Merkel i Emmanuela Macrona planie odbudowy unijnej gospodarki. Przypomnijmy: z dwóch niezależnych analiz wynika, że Polska mogłaby sporo dopłacić do zaprezentowanego przez przywódców Francji i Niemiec planu.

„To ważny dzień dla Europy”, napisał w mediach społecznościowych Emmanuel Macron w środę (27 maja) po wystąpieniu szefowej KE. Gospodarz Pałacu Elizejskiego zaapelował do państw członkowskich o jak najszybsze zatwierdzenie projektu. Angela Merkel była bardziej powściągliwa. Poza wspomnianą wyżej deklaracją odnośnie pracy na rzecz kompromisu unikała komentarzy.

„Polska była zwolennikiem tego, by budżet odbudowy był ambitny. Nasze postulaty przebiły się do świadomości naszych partnerów„, skomentował premier Mateusz Morawiecki.

 

 

 

 

 

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe