Od soboty 30 maja noszenie maseczek w Polsce nie będzie obowiązkowe

  • 28.05.2020, 10:45 (aktualizacja 28.05.2020, 11:06)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Od soboty 30 maja noszenie maseczek w Polsce nie będzie obowiązkowe Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły znoszenia kolejnych przeciwepidemicznych obostrzeń.

Szef rządu przedstawił szczegóły znoszenia kolejnych przeciwepidemicznych obostrzeń.

"W Polsce udało się zrealizować cel dotyczący utrzymania przepustowości szpitali. Nie mieliśmy takiej sytuacji, jak we Włoszech czy w Hiszpanii. Zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny, niż najbogatsze kraje świata” – powiedział i wymienił w tym kontekście jeszcze Belgię i Szwecję.

Jak podkreślał, Polska „jest dzisiaj w innym położeniu.” „Jesteśmy przygotowani diagnostycznie i jesteśmy przygotowani pod kątem liczby łóżek. Możemy przejść do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń” – stwierdził Morawiecki.

Premier poinformował też, że od  soboty (30 maja) noszenie maseczek zakrywających usta i nos nie będzie już obowiązkowe, choć pozostanie zalecane. Wyjątkiem będą kościoły, sklepy czy kina. Ale na ulicach czy w lokalach gastronomicznych nie będzie już trzeba ich nosić.

Od soboty zniesione zostaną także limity osób przebywających w sklepach oraz w kościołach, choć wciąż obowiązywać ma zasada utrzymywania przynajmniej dwumetrowej odległości między ludźmi. „Przywracamy też zgromadzenia publiczne do 150 osób. Również z zachowaniem odległości” – powiedział premier.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że w czerwcu wróci do działania większość instytucji kultury. „Od 6 czerwca przywracamy działanie kin, teatrów, filharmonii, cyrków. To nie jest obowiązek, to jest możliwość. Właściciele mogą jednak takie decyzje podejmować” – powiedział.

We wszystkich placówkach kulturalnych będzie jednak trzeba mieć na twarzy maseczkę, a widzowie będą musieli siedzieć w pewnej odległości od siebie. Maseczek nie będzie trzeba natomiast zakładać podczas imprez plenerowych. „Koncerty plenerowe do 150 uczestników mogą być od 6 czerwca organizowane” – dodał Piotr Gliński.

Tego samego dnia otwarte będą mogły zostać salony masażu, solaria czy obiekty sportowe. Dalej jednak pozostaną zamknięte dyskoteki czy kluby taneczne i muzyczne.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował natomiast, że stwierdzanych jest coraz mniej przypadków tzw. transmisji poziomej, czyli przekazywania sobie wirusa przez zupełnie obce sobie osoby na ulicy.

Problemem pozostają zaś regionalne ogniska skupione wokół jakiegoś miejsca. Do takich sytuacji dochodziło ostatnio w kilku śląskich kopalniach, w fabryce meblarskiej w Kępnie w Wielkopolsce czy w dwóch miejscach w Warszawie – w szpitalu zakaźnym na Woli oraz w ośrodku dla cudzoziemców na Targówku.

Jak jednak zaznaczył minister zdrowia, „nie oznacza to końca epidemii”. „Ona wciąż trwa, na pewno będą się pojawiać nowe ogniska. Dlatego konieczny jest dystans społeczny, a jeżeli nie możemy zachowywać dystansu społecznego, to potrzeba jest maseczka” – podkreślił.

 

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe