Już 200 tys. marynarzy uwięzionych na statkach.

  • 26.05.2020, 12:33 (aktualizacja 26.05.2020, 12:47)
  • Źródło: GospodarkaMorska.pl
Już 200 tys. marynarzy uwięzionych na statkach. fot. GospodarkaMorska.pl
Sekretarz generalny ONZ został wezwany przez światowych liderów przemysłu żeglugowego i związków zawodowych do pilnego działania w celu uniknięcia „kryzysu humanitarnego”

We wspólnym liście do António Guterresa, przywódcy Międzynarodowej Izby Żeglugi (ICS), Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) i Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu (ITF), wezwali Sekretarza Generalnego do upewnienia się, że rządy przyjmą 12- krokowy protokół wydany przez własny organ nadzoru morskiego ONZ, Międzynarodową Organizację Morską.

W korespondencji można przeczytać, iż  ​​„na świecie jest obecnie ponad 200 000 marynarzy, którzy zakończyli już swój kontrakt, ale nie mogą wrócić do domu. Wielu z nich będzie odczuwać niekorzystny wpływ na ich zdrowie psychiczne i ograniczoną zdolność do bezpiecznego pełnienia swoich obowiązków w obliczu rosnącego zmęczenia".

W piśmie podkreślono odpowiedzialność rządów za przestrzeganie wytycznych ONZ dotyczących biznesu i praw człowieka, które mają zastosowanie zarówno w normalnych okolicznościach, jak i w czasie kryzysu.

"Czas ucieka. Prosimy o niezwłoczne podjęcie działań przed 16 czerwca 2020 r. - ostatecznym uzgodnionym terminem wprowadzenia podmian załóg"- czytamy w podsumowaniu listu.

Związki pracownicze, takie jak Nautilus International lub ITF, udzielają praktycznych i prawnych porad. Gorąca linia SeafarerHelp, prowadzona przez Międzynarodową Sieć Opieki i Pomocy Marynarzom (ISWAN), jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i otrzymała trzykrotnie więcej połączeń w ostatnich tygodniach, głównie od marynarzy zaniepokojonych pandemią COVID-19. Pracownicy tych organizacji spodziewają się w najbliższych tygodniach znacznie większej liczby połączeń związanych z pogorszeniem stanu psychicznego. 

 

Źródło: GospodarkaMorska.pl

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe