W tym roku przeładunki w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton

  • 05.12.2019, 22:31 (aktualizacja 26.05.2020, 15:37)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
W tym roku przeładunki w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln… GospodarkaMorska
Przeładunki towarów w polskich portach ponownie przekroczą 100 mln ton - zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Rocznie porty przynoszą do budżetu państwa 40 mld zł. 

Pierwszy raz w historii polskich portów bariera 100 mln ton została przełamana w roku 2018.

"Przekroczyliśmy i kolejny raz przekroczymy znacznie 100 mln ton" - powiedział Gróbarczyk zapytany o skalę przeładunku towarów w polskich portach morskich.

W ubiegłym roku przeładunki w morskich przystaniach wyniosły 101,19 mln ton a w roku 2017 było to 87 mln ton.

Minister dodał, że porty morskie przynoszą 40 mld zł rocznie do budżetu państwa "z tytułu wszelkiego rodzaju ceł i danin". "To jest około 10 proc. budżetu państwa i to nas niezwykle cieszy i chcemy to zdecydowanie zwielokrotnić. W związku z tym przyjęliśmy program rozwoju portów" - powiedział minister.

Gróbarczyk przypomniał, że realizowana ma być m.in. budowa Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni, czy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Koszt budowy portu w Gdańsku może sięgnąć 12 mld zł, w Gdyni 3,2 mld zł, a terminalu w Świnoujściu 2-2,5 mld zł. Pogłębiany ma być również tor wodny prowadzący do portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe