Osoby dotknięte chorobą Alzheimera też mają prawo do szczęścia.

  • 15.08.2019, 10:49
  • Jacek Siwek
Osoby dotknięte chorobą Alzheimera też mają prawo do szczęścia.
"Drzwi otwarte" w "DOMU KOMBATANTA" przy ul. Kruczej

Z okazji obchodów Światowego Miesiąca Choroby Alzheimera, szczeciński Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kruczej 17 organizuje "Drzwi otwarte" w dniu 13 września, w godzinach 11.00- 14.00. Oferta skierowana jest do osób dotkniętych chorobą Alzheimera oraz ich opiekunów.  W programie pokazy zajęć terapeutycznych z udziałem specjalistów w zakresie sensoplastyki, dogoterapii, muzykoterapii, kinezjologii edukacyjnej oraz wielu innych działań terapeutycznych, pozwalających pacjentom oraz ich bliskim na "odrobinę szczęścia" i łagodniejszy przebieg choroby.

Dane na temat występowania choroby Alzheimera nie są optymistyczne. Z roku na rok ilość zachorowań rośnie - szczególnie w krajach rozwiniętych. Jest ona najczęściej diagnozowaną formą demencji. W Polsce choruje na nią około 350 tys. osób. Ponieważ przyczyny rozwoju choroby nie są dokładnie znane, ważne jest poznanie czynników ryzyka i podejmowanie działań mogących zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się schorzenia.

Najbardziej znanym obecnie czynnikiem ryzyka jest wiek pacjenta – choroba Alzheimera rozwija się najczęściej u osób powyżej 65. roku życia. U ludzi po 85. roku życia, atakuje prawie jedną trzecią populacji. Prawdopodobieństwo zachorowania jest również większe , jeżeli choroba występowała któregoś z  członków rodziny. Naukowcom udało się także określić szereg genów, które są szczególnie silnie powiązane z tą dolegliwością.  Oprócz czynników biologicznych i genetycznych, ważny jest także styl życia pacjentów – odpowiednia dieta, oraz aktywność fizyczna mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów choroby. Również w tym zakresie mamy możliwość skonsultować się ze specjalistami, którzy służą nam poradą oraz pomocą.

Stara zasada mówi, że "aby pokonać wroga musimy go bliżej poznać"  i w tym celu "Dom Kombatanta" zaprasza wszystkich zainteresowanych "poznaniem wroga" na spotkanie w dniu 13 września.

 

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe