Szczecin kupił „Muzeum Stoewera”

  • 14.08.2019, 23:34
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Szczecin kupił „Muzeum Stoewera”
Prawie 900 eksponatów jeszcze w tym roku przyjedzie do Muzeum Techniki Komunikacji w Szczecinie. Dziś oficjalnie została podpisana umowa kupna unikatowych eksponatów z Manfriedem Bauerem, właścicielem muzeum w Wald-Michelbach, w niemieckiej Hesji.

Stoewer wraca do Szczecina, rodzinnego miasta i trudno znaleźć lepsze miejsce dla tej kolekcji jak nasze Muzeum Techniki i Komunikacji, które odwołuje się do historii technologii naszego miasta. Możemy śmiało powiedzieć, że Szczecin przełomu XIX i XX wieku był przemysłową „doliną krzemową” tamtych czasów. 

Muzeum w  Wald-Michelbach liczy prawie 900 eksponatów, wśród nich bogaty zbiór samochodów, maszyn do szycia i pisania, rowerów, dokumentów, fotografii, akcesoriów z epoki.

Podpisanie umowy jest najważniejszym elementem w osiągnięciu naszego celu – mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. – Przed nami jeszcze kilka drobnych spraw formalnych i mamy nadzieję, że jeszcze we wrześniu uda nam się rozpocząć proces transportu obiektów. Chcielibyśmy również zorganizować prezentację części kolekcji by zachęcić mieszkańców do późniejszego obejrzenia całej ekspozycji.

Wartość kolekcji rzeczoznawcy oszacowali na: 3 mln 280 tys. 755 zł, słownie trzy miliony dwieście osiemdziesiąt tysięcy siedemset pięćdziesiąt pięć złotych. Wśród eksponatów jest  7 samochodów, 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), kilkadziesiąt maszyn do pisania, maszyny do szycia oraz kilkaset drobniejszych eksponatów.

- Urodziłem się w Szczecinie w 1941 roku i to jest czas mojego pierwszego kontaktu z tym miastem – mówił Manfried Bauer, właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach. – Poważne podejście i propozycja Muzeum Techniki przekonała mnie, że Szczecin jest i zawsze był jedynym miastem predestynowanym do tego aby można było ponownie umiejscowić w nim moją kolekcję.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe