75 rocznica Powstania Warszawskiego

  • 01.08.2019, 20:03 (aktualizacja 07.09.2019, 18:20)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
75 rocznica Powstania Warszawskiego Fot. PAP
Trwają obchody rocznicowe.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia i trwało do 3 pażdziernika 1944 roku. Było wystąpieniem zbrojnym skierowanym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim.  Zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji Burza. Była to największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy a także Puszczę Kampinowską, Legionowo i okolice Marek.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciwko ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźctwie, oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły heroiczną samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

Chwała Bohaterom, dziękujemy i pamiętamy.

 

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe