To już 50 lat temu ludzie spacerowali po Księżycu.

  • 23.07.2019, 02:52
  • Jacek Siwek
To już 50 lat temu ludzie spacerowali po Księżycu.
Okrągła rocznica misji "Apollo 11"

Po raz pierwszy od kilkuset lat po Panu Twardowskim człowiek stanął na Księżycu 20 lipca 1969 roku. Po czterech dniach podróży kosmicznej członkowie misji "Apollo11" wylądowali na Księżycu. Przez ponad 21 godzin Neil Armstrong i Edwin Aldrin przebywali na satelicie Ziemi, w tym dwie i pół godziny poza kabiną lądownika przeprowadzali badania oraz pobierali próbki gruntu księżycowego, W tym czasie trzeci członek załogi - Michael Collins obserwował księżycowy krajobraz ze statku kosmicznego krążącego po orbicie. Ważąca 3000 ton 111 metrowa rakieta, której fragment tylko uczestniczył w podróży poza orbitę ziemską, dowiozła załogę na Księżyc i zapewniła bezpieczny powrót na Ziemię. 

Po misji "Apollo 11" jeszcze pięć statków kosmicznych, a w nich 10 ludzi odwiedziło Księżyc. Ostatnia podróż - "Apollo 17" odbyła się 1972 roku. Z całego programu "księżycowego" realizowanego przez NASA, jedynie statek "Apollo 13" wskutek awarii musiał powrócić na Ziemię, nie osiągając celu podróży. (Coś z tą pechową 13 jest na rzeczy)

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe