Ostatni wyścig zdecydował o wygranej Niemców

  • 08.07.2019, 13:58 (aktualizacja 07.09.2019, 18:27)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Ostatni wyścig zdecydował o wygranej Niemców Fot. Jarosław Gaszyński
Reprezentacja Niemiec wygrywa czwarty żeglarski Mecz na Odrze (Baltic Nations Cup)

Mecz na Odrze to wyjątkowe regaty w trzech dyscyplinach. Regaty odbywają się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentowany jest przez zespół składający się z 2 załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje 1 punkt. Wygrywa ten zespół który pierwszy zdobędzie 2 pkt w 3 dyscyplinach.

Rywalizację tradycyjnie rozpoczęto wyścigami flotowymi. Od początku rywalizacji prym wiodły 2 załogi, Krzysztofa Małeckiego z teamu Polska 1 i Jensa Hartwiga z Niemiec. W kolejnych wyścigach równo punktując w czołówce Polacy awansowali na pierwsze miejsce i mimo pościgu ze strony lidera, reprezentacji Niemiec, nie udało mu się nadrobić straty. Do walki w ostatnich wyścigach zaczęła włączać się załoga Radka Żurka z teamu Polska 2, ale strata z pierwszych wyścigów była zbyt duża. Polska 1 objęła więc prowadzenie w całym meczu 1-0.

Po zakończeniu regat flotowych rozpoczęły się wyścigi zespołowe w formule 2 na 2 jachty. Po pierwszej rundzie prowadziła Polska 1 (Małecki, Michałek) wygrywając oba mecze z Niemcami i Polską 2. W drugiej rundzie, rozgrywanej już w niedzielę, tym razem lepsi okazali się Niemcy (Hartwig, Low-Beer) i o zwycięstwie w team racingu miała zdecydować ostatnia 3 runda meczy. W decydującym wyścigu lepsi okazali się Niemcy i wygrywając kolejne 2 mecze wygrali rywalizację zespołową i zdobyli duży punkt, doprowadzając do remisu w całych regatach 1-1 z Polską 1.

W takim przypadku o zwycięstwie w meczu zdecydować miały wyścigi w formule meczowej. W pierwszej parze Małecki dość łatwo rozprawił się z Bernardo Low-Beerem. Natomiast w drugiej, będąc pod presją, Hartwig popełnił błąd i dał się złapać na karę młodemu i debiutującemu w meczach Karolowi Michałkowi (Grupa Regatowa Kielce). Dodatkowo Michałek na górnym znaku prowadził wyścig i gdy wydawało się że sensacja jest blisko, Hartwig dobrymi manewrami dogonił Polaków, zmusił do 2 błędów, odrobił karę i pierwszy wpłynął na metę.

W efekcie po 2 wyścigach znowu był remis i do rozstrzygnięcia potrzebny był ostatni, dodatkowy rozstrzygający wyścig. Do walki stanęli kapitanowie obu reprezentacji Małecki i Hartwig. Małecki wystartował bardzo dobrze i prowadził wyścig do ostatniej górnej boi zwrotnej z przewagą ok 20 metrów. Wchodzący za nimi na boję Hartwig, zdecydował się na szybki zwrot i żeglugę wzdłuż brzegu Wyspy Grodzkiej, podczas gdy Polacy pożeglowali krótszą, ale bliższą nawietrznego brzegu trasą wzdłuż Wałów Chrobrego. Ryzykowny manewr Niemców się opłacił, dostali więcej wiatru i tuz przed metą dogonili Polaków i weszli na linię mety z przewaga 5 metrów!

Tym samym Niemcy odzyskali Puchar Przechodni, zdobywając go po raz drugi w 4 edycjach tych regat.

- Świetna rywalizacja. Od początku o wygranej decydowały pojedyncze wyścigi. Nie było dominacji żadnej ze stron. Wygraliśmy team racing minimalnie, a emocje w meczach były niesamowite. Udało się wykorzystać błąd Polaków i mamy Puchar! – skomentował kapitan niemieckiej drużyny Jens Hartwig – To doskonała formuła, która wymaga wszechstronności i doświadczenia. Duża dawka emocji i zabawy.

- Po dobrym początku, potem trochę zabrakło szczęścia i koncentracji, szczególnie w dogrywce meczowej. Trudno, wszystko rozstrzygnęło się na ostatnich 50 metrach przed metą. To najlepiej świadczy jak wyrównane były to zawody – skomentował Krzysztof Małecki, kapitan drużyny Polska 1.

- Bardzo ciekawa formuła, dla nas było tu wiele nowych rzeczy, nowe jachty, regaty w formule zespołowej i meczowej. Jednak jesteśmy bardzo zadowoleni z tych regat, dla nas to nowe ogromne doświadczenie. Dodatkowo świetna atmosfera, międzynarodowy skład i przyjacielskiej relacje na brzegu – na pewno będziemy chcieli tu wrócić – podsumował Karol Michałek, sternik drugiej załogi drużyny Polska 1.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe