Gwiazdy big-beatu uhonorowano w "Sorrento".

  • 09.09.2019, 01:00
  • Jacek Siwek
Gwiazdy big-beatu uhonorowano w "Sorrento".
Aleja Gwiazd polskiej muzyki otwarta !

Dzięki ciekawej inicjatywie szefów Muzeum Muzyki Polskiej mieszczącego się w willi "Sorento" przyszłe pokolenia Szczecinian będą z dumą wspominać wkład naszego miasta w rozwój polskiego big beatu. To tu, w Szczecinie zorganizowano w latach 1962- 63 dwa FESTIWALE MŁODYCH TALENTÓW , po których nastąpił gwałtowny rozkwit muzyki rozrywkowej w Polsce. Laureaci festiwali przez kolejne dziesięciolecia królowali na krajowych estradach, a piosenki z tych lat do dziś pozostają w naszych sercach . Czym byłaby polska muzyka bez takich kompozytorów i piosenkarzy jak: Czesław Niemen, Ryszard Poznakowski, Wojtek Korda, Helena Majdaniec czy Kasia Sobczyk?  Piosenki dające radość , przynoszące miłość, moc pozytywnych emocji - według odczuć wielu słuchaczy miały nawet poważny wpływ na występujący w tym czasie wyż demograficzny.  

 Wśród osób zarażonych bakcylem big-beat'u  znaleźli się Janusz Dudziński oraz Zbigniew "Bitels" Włodarczyk, zarządzający klubem "Sorrento" - inicjatorzy otwarcia ALEI GWIAZD w tym kultowym dla fanów muzyki miejscu . Przed klubem zostały ułożone granitowe płyty z gwiazdami poświęconymi wybitnym muzykom związanym ze Szczecinem, choćby przez udział w Festiwalach Młodych Talentów. Organizatorzy nie zapomnieli o pomysłodawcy i twórcy festiwali, ówczesnym dyrektorze szczecińskiej "Estrady" - Jacku Nieżychowskim. Jemu właśnie poświęcono jedną z pierwszych "Gwiazd", a ceremonii odsłonięcia dokonał jego syn - Tomasz Nieżychowski. 

Pierwszą gwiazdę odsłonił osobiście niezapomniany kompozytor przebojów Czerwono Czarnych i Trubadurów - Ryszard Poznakowski, wciąż we wspaniałej formie, co potwierdził krótkim występem na scenie "Sorrento". Kolejni artyści wyróżnieni gwiazdami to: Helena Majdaniec, Wojciech Korda, Grażyna Rudecka, Czesław Niemen, Henryk Fabian oraz Filipinki. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Maria Szabłowska, rodziny oraz przyjaciele wyróżnionych artystów. Publiczność nie zawiodła i tłumnie zgromadziła się w ogródku "Sorrento" , bawiąc się świetnie przy muzyce licznych szczecińskich muzyków. Zespół  "LUZ BLUES" , którego członkowie w większości pamiętają lata sześćdziesiąte pokazał że doświadczenie w połączeniu z wirtuozerią i wspaniałą interpretacją utworów przez wokalistów może dać słuchaczom niezapomniane przeżycia. Ich koncert był prawdziwą ucztą dla uszu miłośników bluesa i rock'n'rolla.

W ostatnim czasie "Sorrento" staje się poważnym centrum kultury, już o zasięgu krajowym. Gratulujemy organizatorom, a także znakomitym artystom uczestniczącym w imprezie i oczekujemy na kolejne interesujące inicjatywy.

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stanisława Kramarz
Stanisława Kramarz 25.11.2019, 13:36
Bardzo piękna inicjatywa upamiętnienia artystów polskiego big-beatu, bo przecież ta muzyka jest piękna. Czy organizatorzy planują poszerzenie tej alei bo przecież brakuje w niej gwiazdy Jacka Lecha
niekwestionowanego piosenkarza, kompozytora polskiego big-beatu.

Pozostałe