CEF łączy Szczecin z Poznaniem

  • 05.07.2019, 21:29 (aktualizacja 25.07.2019, 16:43)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
CEF łączy Szczecin z Poznaniem
Rusza modernizacja trasy kolejowej ze Stargardu do Szczecina Dąbie

Remontowany odcinek wchodzi w skład projektu modernizacji linii E59 Szczecin - Poznań. Inwestycja jest realizowana z dofinansowaniem Unii Europejskiej z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) w wysokości ponad 407 mln euro. Dzisiaj przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podpisali umowę z wykonawcą. W uroczystości uczestniczyła wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska.

Modernizacja linii E59 ze Szczecina do Poznania obejmie pełną wymianę torów wraz z infrastrukturą towarzyszącą.  Przebudowane  zostanie m.in. 8 stacji kolejowych, 67 przejazdów drogowo-kolejowych, 97 mostów i wiaduktów oraz 197 km sieci trakcyjnej. Podwyższone perony zostaną wyposażone w nowe oświetlenie, informację pasażerską i wiaty. Efektem realizacji inwestycji będzie także zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich ze 120 do 160 km na godzinę. Łączna wartość projektu to 495 mln euro.

- Te wszystkie elementy przyczynią się do zwiększenia komfortu podróży pasażerów – podkreśliła minister Zielińska i dodała  - Na peronach i w przejściach podziemnych zainstalowane zostaną  windy i pochylnie, dzięki czemu będą to miejsca dostępne i dostosowane do potrzeb wszystkich osób - o ograniczonej mobilności, starszych i rodziców z dziećmi.  

Instrument Łącząc Europę jest unijnym programem, który wspieraja kluczowe inwestycje w infrastrukturę transportową, energetyczną i telekomunikacyjną.

Polska jest największym beneficjentem CEF Transport. Do tej pory dofinansowanie otrzymały 53 projekty transportowe o łącznej wartości prawie 6 mld euro. Największym beneficjentem instrumentu „Łącząc Europę" jest PKP PLK S.A., która realizuje obecnie 21 projektów kolejowych. Łączna wartość inwestycji to około 4,6 mld euro, z czego dofinansowanie UE wynosi około 3,5 mld euro

-  Nasze dotychczasowe pozytywne doświadczenia w korzystaniu ze środków CEF pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłą odsłonę programu na kolejne lata, gdzie transport kolejowy będzie nadal jednym z głównych priorytetów - dodała minister Zielińska.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe