Nadchodząca fala ekstremalnych upałów może zabijać.

  • 22.06.2019, 23:30 (aktualizacja 04.07.2019, 13:26)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Nadchodząca fala ekstremalnych upałów może zabijać. Fot: wxcharts.com
Niemcy biją na alarm

Fala ekstremalnych upałów, która w przyszłym tygodniu przejdzie przez Europę, w tym Polskę, może zebrać śmiertelne żniwo. Prognozy pogody są porównywane do wydarzeń z 2003 roku, kiedy to wielodniowy upał odpowiedzialny był za śmierć 52 tys. osób.

Fala ekstremalnych upałów dotrze do Polski za tydzień.

Mamy coraz więcej pewności, że fala upałów z temperaturami sięgającymi 38 stopni C. przejdzie od Francji po zachodnią Polskę i Czechy - poinformował Tyler B. Rose, meteorolog serwis AccuWeather odpowiedzialny za prognozy dla Europy.

Nie ma już serwisu meteo, który nie ostrzega przed wydarzeniami mającymi rozegrać się w przyszłym tygodniu. Ponad 200 mln Europejczyków doświadczy kilkudniowych i wyczerpujących upałów. We Francji i Niemczech są szanse na pobicie rekordów temperatur zanotowanych dla czerwca, czyli ponad 40 stopni C.

W Polsce upał pojawi się w czwartek 27 czerwca. Temperatura w południo-zachodniej Polsce ma sięgnąć 38-39 stopni C. 

Fale upałów to anomalie klimatu. Zjawisko gigantycznego podmuchu gorącego powietrza znad Afryki wywołał układ sztormu nad Oceanem Atlantyckim i wyżu nad Europę Środkową i Wschodnią. Tworzą sytuację do ściągnięcia gorącego powietrza do Europy Środkowej. 

Dodajmy, że tegoroczne długoterminowe prognozy pogody zakładają, że letnie temperatury w lipcu i sierpniu będą wyższe niż normalnie. Wyższe niż w gorącym 2018 roku, który Europejska Agencja Środowiska uznała już za jeden trzech najcieplejszych okresów na kontynencie.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe