Obowiązek rejestracji dronów od 2020 roku ?

  • 08.06.2019, 23:32 (aktualizacja 12.09.2019, 21:54)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Obowiązek rejestracji dronów od 2020 roku ?

Obowiązek rejestracji od 2020 roku oraz wspólne regulacje dotyczące pozwoleń na loty - to najważniejsze punkty przepisów w sprawie dronów, które zamierza wprowadzić Komisja Europejska. 

Drony w Polsce stały się w ostatnich latach niezwykle popularnym źródłem rozrywki, jak i zarabiania pieniędzy.

Według raportu „Biała Księga Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych”, napisanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, w rodzimej przestrzeni powietrznej znajduje się około 100 tys. dronów. Z kolei wartość rynku dronów wynosi ok. 150 mln zł. 
 Komisja Europejska razem z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przyjęła projekt ogólnounijnych przepisów w sprawie dronów. Mają one zastąpić osobne regulacje w każdym z krajów członkowskich UE. 
- Całym sercem wspieramy rozwój tych nowych technologii i usług, które są niezbędne dla postępów cyfryzacji i dekarbonizacji gospodarki europejskiej. Jednak przede wszystkim musimy zapewnić, że są one bezpieczne dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej i ludzi na ziemi - powiedziała Violeta Bulc, unijna komisarz ds. transportu. 

Na producentów bezzałogowych urządzeń nałożono obowiązek oznaczenia każdego z dronów tak, aby instytucje kontrolujące przestrzeń powietrzną mogły bez trudu je zidentyfikować.

KE jest również za stworzeniem katalogu operacji, jakie są wykonywane za pomocą dronów - od rekreacyjnych nie wymagających dodatkowych pozwoleń po loty komercyjne, na które trzeba posiadać odpowiednie certyfikaty. Nowe regulacje wprowadzą także minimalne wymagania w zakresie szkolenia operatorów dronów. 
Jeśli propozycja unijnych przepisów wejdzie w życie, to od 2020 roku będzie obowiązek rejestrowania dronów w organach krajowych państw UE. 
 

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe