Wybory do Parlamentu Europejskiego - wyniki

  • 26.05.2019, 08:41
  • Jacek Siwek
Wybory do Parlamentu Europejskiego - wyniki
Polacy wybrali swoich przedstawicieli w UE

W niedzielę - 26 maja o godzinie 7.00 otwarto lokale wyborcze. Do godz.21.00 można  oddać głos na kandydata, który naszym zdaniem będzie godnie reprezentować Polskę w Parlamencie Europejskim. Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln. Polaków i oni mają prawo wybrać 51 eurodeputowanych spośród ponad 800 osób ubiegających się o te ważne dla Polski oraz całej Europy funkcje (52 polski poseł dołączy do Parlamentu po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii) .Warto zaznaczyć, że nawet jeden głos oddany w Eurowyborach może zdecydować o ich ostatecznym wyniku, więc każdy, dla kogo los Polski i Europy nie jest obojętny, powinien skorzystać z prawa do głosowania. Glosujemy przez zakreślenie " X " TYLKO PRZY JEDNYM NAZWISKU KANDYDATA  - postawienie większej ilości znaków, lub nie zakreślenie żadnej z kratek oznacza GŁOS NIEWAŻNY.       Życzymy wyboru godnych zaufania i odpowiedzialnych parlamentarzystów.

O godz.21.00 podano sondażowe wyniki wyborów, które są wciąż aktualizowane przez komunikaty PKW. Według wstępnych ustaleń PIS otrzymało ponad 45% głosów,wyprzedzając Koalicję Europejską z 38 % poparciem wyborców. Mandaty poselskie do Europarlamentu otrzymają również reprezentanci Wiosny (powyżej 6%), natomiast Konfederacja balansuje na granicy progu wyborczego. Pozostałe partie i komitety wyborcze nie osiągnęły poziomu 5%, co można uznać za porażkę Kukiz 15 (ok. 3.7%), oraz  Lewicy Razem (1.24%). Frekwencja wyborcza była zdecydowanie wyższa, niż w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego i wyniosła według ostatnich danych powyżej 45%. Nawet ta wyższa frekwencja wykazuje, że nadal ponad połowa Polaków odnosi się biernie do polityki, powodując  że uzyskanie 6 milionów głosów w 40 milionowym kraju ( plus 10 mln. na emigracji) pozwala na zdobycie bezwzględnej władzy w Parlamencie. 

PKW podała oficjalne wyniki wyborów:   PIS - 45,38% (27 mandatów)        KE -  38,47% (22 mandaty)         Wiosna  - 6,0%(3 mandaty).              W okręgu zachodniopomorsko-lubuskim wygrała KE - 47,76%,  przed PIS - 36, 85. mimo to mandaty rozłożyły się równo między KE - Bartosz Arłukowicz (ponad 239 tys. głosów i Bogusław Liberadzki oraz PIS - Joachim Brudziński i Elżbieta Rafalska 

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe