13 MUZ zaprasza na wieczór z muzyką lat '60

  • 5.05.2019, 09:05
  • Jacek Siwek
13 MUZ zaprasza na wieczór z muzyką lat '60
W niedzielę 19.05 o godz. 19 zespół "Zachodni Wiatr" oraz zaproszeni goście zagrają stare przeboje.

Falę muzyki big beatowej przywiał w latach '60 do Polski zachodni wiatr, zmieniający się w północnej części kraju w huragan porywający fanów muzyki. Zaczęło się w Szczecinie i w Gdańsku za sprawą dwóch świetnych organizatorów zarażonych bakcylem przenoszonym przez gitary elektryczne. W Szczecinie Jacek Nieżychowski, w Gdańsku Jacek Grań (Franciszek Walicki} powołali do życia zespoły, których ostre brzmienie gitar i rock'n'roll'owe rytmy wywołały histeryczny aplauz młodzieżowej publiczności oraz równie histeryczną reakcję władz na zachodnie trendy w polskiej kulturze. Tej fali nie potrafiły się władze przeciwstawić. W latach 1962 i 63 Jacek Nieżychowski przy współpracy z zespołem "Czerwono-Czarni" zorganizował w Szczecinie dwa Festiwale Młodych Talentów. Eliminacje obiegły cały kraj i z przesłuchanych ponad 3000 kandydatów wyłoniono tzw."Złotą Dziesiątkę". Wśród laureatów znaleźli się Czesław Niemen, Wojciech Korda, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Kasia Sobczyk, Tadeusz Nalepa, Halina Frąckowiak - i wielu innych, którzy przez kolejne lata stanowili czołówkę gwiazd estrady.

Dziś wielu z tych wybitnych muzyków już nie ma wśród nas, lecz ich twórczość nadal cieszy się wielkim powodzeniem. Zespół "ZACHODNI WIATR" założony przez Ryszarda Klemensa Wiercimaka kontynuuje wspaniałe tradycje polskiego big beatu i w niedzielę 19 maja o godz. 19 przypomną nam stare przeboje. Wśród zaproszonych artystów pojawią się na scenie muzycy współpracujący z grupą "Czerwono - Czarni", wciąż w znakomitej formie.

Zapraszamy - Dom Kultury "13 MUZ"  - 19 .05.2019, godz. 19.00

Jacek Siwek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe