Niedziela Wielkanocna - Zmartwychwstanie Pańskie

  • 21.04.2019, 14:32 (aktualizacja 02.05.2019, 13:48)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Niedziela Wielkanocna - Zmartwychwstanie Pańskie
Niedziela Wielkanocna to najważniejsze i najstarsze święto, obchodzone od czasów apostolskich.

Dla chrześcijan Niedziela Wielkanocna to najważniejsze i najstarsze święto. O godz. 6:00 rozpoczęły ją święte Msze rezurekcyjne, zaczął się też 8-dniowy okres świąteczny, zwany "oktawą wielkanocną". Kończy się on w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Obchodom Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego ich Wielkiego Tygodnia towarzyszą liczne zwyczaje ludowe, jak robienie palm, malowanie i ozdabianie jajek czy Lany poniedziałek, zwany też "śmigusem-dyngusem".
 

Redakcja Telewizji Pomerania
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe