Katedra NOTRE DAME w ogniu !

  • 15.04.2019, 20:02 (aktualizacja 27.04.2019, 18:27)
  • Jacek Siwek
Katedra NOTRE DAME w ogniu !
Pożar w słynnej paryskiej katedrze

Jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych na świecie - Katedra Notre Dame w Paryżu płonie, prawdopodobnie z powodu zaprószenia ognia w trakcie prac remontowych.

Słynna siedziba Dzwonnika z Notre Dame znana z powieści Victora Hugo, arcydzieło sztuki budowlanej, należy do najbardziej znanych w świecie zabytków architektury gotyckiej, stanowiąc jeden z najważniejszych symboli Paryża. Budowę świątyni rozpoczęto w XII wieku i trwała 180 lat. Komunikaty władz Paryża informują, że ogień spowodował kolosalne szkody: zawaliła się iglica Katedry, runął dach budynku i mimo podejmowanych prób ratowania dzieł sztuki część z nich spłonęła. Drewniana konstrukcja świątyni, oraz bezcenne zabytki kultury jak witraże, cenne ołtarze uległy całkowitemu zniszczeniu. Ogień nie sięgnął zawartości skarbca, w którym przechowywano najcenniejsze eksponaty, w tym relikwie. Strażacy uratowali konstrukcje dwóch charakterystycznych wież. Rozpoczęto już zbiórkę środków na odbudowę Katedry.

 

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe