Od poniedziałku rusza strajk nauczycieli

  • 08.04.2019, 00:01 (aktualizacja 09.04.2019, 00:21)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Od poniedziałku rusza strajk nauczycieli
Fiasko rozmów z ZNP i FZZ, porozumienie rządu z "Solidarnością"

Propozycje rządu zostały  odrzucone przez dwie centralne związkowe. Bardzo się cieszę, że "Solidarność" przyjęła naszą propozycję. Będziemy mogli podpisać porozumienie - oświadczyła wicepremier Beata Szydło po rozmowach w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Rządowe propozycje dla nauczycieli to w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

Beata Szydło zwróciła się z prośbą do nauczycieli. - Niech każdy z państwa dokona tego wyboru kierując się przede wszystkim własnym przekonaniem. Wiem, że są próby wywierania presji. Pozwólmy, żeby każdy nauczyciel sam zdecydował o tym. Pamiętajmy, że będziecie państwo protestowali w czasie, kiedy młodzi ludzie przystępują do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu. Ci młodzi ludzie czekają na nasze decyzje. Myślę, że my, dorośli powinniśmy pokazać im, że ich wspieramy, że nie są sami. Dziękuję wszystkim, którzy rozmawiali. Nie były to łatwe rozmowy. Sam fakt, że potrafiliśmy się dogadać z jedną centralą jest dobrym prognostykiem - stwierdziła Szydło.

 Propozycje rządowe są nie do przyjęcia, są nieadekwatne do oczekiwań nauczycieli - powiedział po rozmowach "ostatniej szansy" szef ZNP Sławomir Broniarz.  

Oczekiwaliśmy od strony rządowej innych propozycji płacowych, bo to co proponuje od 2018 r. nikogo nie zadowala - powiedział Sławomir Broniarz po niedzielnych rozmowach ze stroną rządową. - Propozycje rządowe są nie do przyjęcia, bo są nieadekwatne do oczekiwań nauczycieli. Jest przepaść finansowa między tym, co rząd proponuje, a oczekiwaniami pracowników oświaty - dodał.

 

 

 

Redakcja Telewizji Pomerania

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe