Rocznica śmierci Jana Pawła II

  • 02.04.2019, 11:46 (aktualizacja 03.04.2019, 22:58)
  • Redakcja Telewizji Pomerania
Rocznica śmierci Jana Pawła II Fot. PAP
14 lat temu „odszedł do domu Ojca”.

2 kwietnia 2005 roku  „odszedł do domu Ojca” kardynał Karol Wojtyła, który do historii przeszedł jako papież Jan Paweł II, a od 27 kwietnia 2014 roku jako św. Jan Paweł II.

Podczas swojego pontyfikatu Jan Paweł II postawił duży nacisk na dialog między religiami, starał się poprawić relacje katolików z judaizmem, islamem, prawosławiem czy protestantami. Odwiedził 129 krajów, przebywając ponad 1,6 miliona kilometrów. Jan Paweł II był również papieżem, który wyniósł na ołtarze najwięcej osób.

Ostatni raz wierni zobaczyli Jana Pawła II w środę 30 marca 2005 roku który podczas tradycyjnej pory audiencji generalnej  pozdrowił wszystkich zebranych w milczeniu.  Zmarł 2 kwietnia o godz. 21.37, co stwierdził papieski lekarz Carlo Buzonetti. To on wypowiedział słynne już słowa: „Odszedł do domu Ojca”.

Proces beatyfikacyjny papieża rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Zakończono go 1 maja 2011 roku uznając Jana Pawła II błogosławionym. Świętym Kościoła katolickiego papieża ogłoszono 27 kwietnia 2014 roku. Dokonano tego podczas mszy kanonizacyjnej odprawianej po raz pierwszy w historii przez dwóch papieży – urzędującego raz emerytowanego. Poza Janem Pawłem II do grona świętych włączono również papieża Jana XXIII.

Redakcja Telewizji Pomerania

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe