Dziennik wdzięcznosci

  • 27.03.2019, 14:48 (aktualizacja 28.03.2019, 10:12)
  • Marzena Jagielska
Dziennik wdzięcznosci
To bardzo konkretny pomysł na zapisywanie pozytywnych wydarzeń w naszym życiu.

Pewna kobieta kupiła na prezent ślubny album z czystymi kartami. Wręczyła go nowożeńcom ze słowami „Zapisujcie choć jedno dobre wydarzenie tygodniowo. Z czasem sami przekonacie się, jak wielkim wsparciem w trudnych chwilach jest powrót do tego, co dobre. Na 10 rocznicę ślubu możecie mieć nawet 580 pięknych i wzruszających wpisów.”

Mamy w życiu czasem ciężkie chwile. Problemy ze zdrowiem, trudności finansowe, jakieś krzywdy czy straty. Nic dziwnego, że czujemy się tym przytłoczeni. A w uczuciach pojawia się smutek, ból, często złość na swój los czy do innych osób. Siła tych przeżyć wyraża się marudzeniem i narzekaniem. Fakt, są powody. Czasem bardzo poważne. Ale to ślepy zaułek. Zdecydowanie lepiej dla naszej psychiki, jeśli będziemy swoją uwagę odwracać do rzeczy pozytywnych. Nie jest to proste, ale bardzo potrzebne. Postawa wdzięczności jest odtrutką na smutek i niezadowolenie. Potrzebujemy zobaczyć pozytywne aspekty swojego życia. One zawsze są, choć możemy przechodzić nad nimi do porządku dziennego. Mamy tendencję bagatelizować je i nie doceniać. To błąd, który pozbawia nas trzeźwej oceny swojego położenia. Spróbujmy, wielokrotnie wśród dnia, uświadamiać sobie powody do zadowolenia. Spróbujmy ćwiczyć uważność na małe radości dnia : dobry posiłek, możliwość ruchu na świeżym powietrzu, fajne rozmowy, ludzką życzliwość, pomyślnie załatwione sprawy. Miejmy oczy szeroko otwarte.
Wdzięczność jest rzeczywistością wielowymiarową. Można przeżywać wdzięczność  w odniesieniu do samego siebie, ale także do drugiego człowieka czy do losu/ Siły Wyższej/ Boga (w zależności od przyjętej filozofii życia).

Do samego siebie
To ważne, by zadowolenia adresować do sobie samego. Potrafisz uczciwie i szczerze doceniać siebie?  Z pewnością  doceniasz i komplementujesz innych ( np. członków rodziny, współpracowników, przełożonych). Jest też przeciwnie. Osoba sfrustrowana będzie gnębić i poniżać innych (choć może  robić to nieświadomie). "Cierpię ja, niech cierpią inni".

Wobec innych
Wyrażanie wdzięczności innym sprawia nam często trudność. Boimy się posądzenia o lizusostwo. Wiele osób ustawia się do pochwały nieufnie, jako do próby manipulacji. Boimy się też, że chwalony „obrośnie w piórka”, będzie nas lekceważył itd. Odwagi! Niech w naszej codzienności będzie obecny pozytywny komunikat zwrotny, pochwała, zadowolenie, wdzięczność. Wiele osób naprawdę zasługuje na nasze „dziękuje”, „cieszy mnie to”, „doceniam”.

Czy wobec losu też możemy być wdzięczni? Uważam, że tak. To, że żyję tu i teraz, w dobie techniki, mass mediów i szerokiego dostępu do wiedzy – jest dla mnie wielkim bonusem dodanym do życia. Jestem przekonana, że każdy może, na własny sposób, odnaleźć to, co zostało mu w życiu podarowane.

Zachęcam i zapraszam do pisania swojego osobistego dziennika wdzięczności. Zwykły zeszyt wystarczy, by uchwycić to, co czasem takie ulotne, a przecież ważne. Nam kobietom, skupionym na szczegółach, może łatwiej przelać na papier swoje odczucia i przemyślenia. Panów zachęcam : powalczcie o swoją postawę wdzięczności. Wdzięczność to wysiłek, jak ćwiczenia na siłowni. Tam nagrodą za trud jest super sylwetka i muskulatura, na której miło oko zawiesić. Podobnie z wdzięcznością, ona też przynosi efekty. Jakie? Bardzo leczy i naprawia relacje, odbudowuje i przywraca dobre stosunki z innymi. Pomaga odzyskać radość życia, wzmacnia optymizm i nadzieję. Dodaje sił witalnych i czyni nas pozytywnie nastawionymi do kolejnych dni. Zjednuje nam sympatię. Buduje też nasz autorytet. Wszyscy ci, którzy wiedzą o naszych trudnościach, szczerze nas podziwiają za pogodę ducha i życiową dzielność. 

Zatem : poczucie wdzięczności czy frustracja? Wybór należy do ciebie.

                                                                 mówca motywacyjny

Marzena Jagielska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
EweLinn
EweLinn 28.03.2019, 10:25
Potwierdzam. To faktycznie tak działa. Wiele osób mówi mi, jak pozytywnie się zmieniłam. Super.

Pozostałe