Czy Brexit będzie korzystny dla Polaków na Wyspach Brytyjskich?

  • 29.03.2019, 23:38
  • Jacek Siwek
Czy Brexit będzie korzystny dla Polaków na Wyspach Brytyjskich?
Termin wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wciąż pod znakiem zapytania.

Wokół sprawy wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które ostatecznie miało nastąpić już w kwietniu, pojawia się coraz więcej niejasności. Wciąż trwają negocjacje w Izbie Gmin oraz rządu Wielkiej Brytanii w władzami UE i nic nie wskazuje na szybkie podpisanie porozumienia. Twarda postawa Tuska w negocjacjach  prawdopodobnie zmierza do anulowania Brexitu, co byłoby dla Unii Europejskiej pozytywnym rozwiązaniem, lecz wciąż mało prawdopodobnym.

Dla Polski opuszczenie Unii przez Brytyjczyków spowoduje zmniejszenie budżetu UE, co wiąże się ograniczeniem dopłat, których jesteśmy poważnym beneficjentem, Ponadto prawdopodobne wprowadzenie opłat celnych oraz dodatkowych certyfikatów będzie miało negatywny wpływ na dwustronną wymianę handlową . Ze względu na fakt. że Polacy stanowią na wyspach największą mniejszość narodową (mieszka tam ponad milion polskich emigrantów), coraz częściej zastanawiamy się , jak Brexit może wpłynąć na sytuację naszych rodaków. 

Najgorszy scenariusz przewiduje, że Polacy zatrudnieni w Wielkiej Brytanii mogą stracić prawo do zatrudnienia, swobodnego przemieszczania się oraz sumowania stażu pracy i świadczeń emerytalnych. Wizytujący kraj ojczysty nie byliby w Polsce objęci opieką lekarską, bez dodatkowych ubezpieczeń, podobnie jak obywatele brytyjscy. Problemy te mogą zostać jednak rozwiązane przez dwustronne umowy uzgodnione między rządami obu zainteresowanych państw.  

Zdecydowany spadek ilości emigrantów zarobkowych z krajów Unii Europejskiej  może być dla Polaków  pracujących na wyspach zjawiskiem pozytywnym, gdyż wzrośnie zapotrzebowanie na wykształconych za granicą fachowców, a także pracowników na stanowiskach, na których Brytyjczycy niechętnie podejmują zatrudnienie. Zmiany na rynku pracy spowodują prawdopodobnie wzrost wynagrodzeń w zawodach nie docenianych obecnie przez pracodawców, Nawet przedstawiciele prawicowo-nacjonalistycznych środowisk , którzy dziś nie przebierają w środkach w werbalnej, a często nawet fizycznej agresji w stosunku do Polaków, będą zmuszeni docenić wkład obcokrajowców w brytyjską gospodarkę.

Jacek Siwek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe