Nie czekaj z wybaczeniem

  • 10.03.2019, 20:15 (aktualizacja 11.03.2019, 11:05)
  • Marzena Jagielska
Nie czekaj  z wybaczeniem
„Nie czekaj z wybaczeniem, aż będziesz w nastroju do wybaczenia – nigdy się w nim nie znajdziesz. Na uzdrowienie uczuć potrzeba czasu po tym, jak dokona się wyboru, by wybaczyć”. Neil Anderson

Przebaczenie jest decyzją woli, zatem można to zrobić bez czekania, aż w stosunku do jakiejś konkretnej osoby pojawią się pozytywne emocje. Bo mogą nigdy się nie pojawić i to będzie prawdziwe i szczere. Ale wola idzie dalej, jest jakby niezależna od emocji i to jest dobre. Inaczej emocje stale trzymałyby nas w szachu. Z drugiej strony emocje zrodzone z krzywdy wymagają zaopiekowania się. Może przeżycia żałoby. Czasem terapii. Oznacza to, że samo przebaczenie nie ma być lekceważeniem uczuć. To idzie dwutorowo: decyzja woli i praca z emocjami. W moim odczuciu przebaczenie ułatwia i przyspiesza pracę z emocjami.

Decyzja o wybaczeniu jest zawsze dobra, ponieważ uwalnia od więzów żalu i poczucia krzywdy. Co nie oznacza, że mamy pozwalać krzywdzić się dalej. To dwie różne kwestie. Po przebaczeniu nadal możemy oczekiwać przeprosin i zadośćuczynienia, ale bez  wewnętrznej goryczy czy złości. Kochać to usprawiedliwiać, ale też wymagać.

Żyjemy w czasach, kiedy bardzo docenia się uczuciowość. I dobrze. Choć można jednocześnie odnieść  wrażenie, że akcent zostaje przesunięty za daleko: uzależniamy się od emocji. Stają się ważniejsze niż racje rozumowe czy wola. Tymczasem wydaje się, że dobrze byłoby , gdyby te trzy potężne, wewnętrzne siły były  uporządkowane w następujący sposób: emocje  kontrolowane przez wolę, wola  podlegająca rozumowi, a rozum inspirowany przez  duchowość.

Psychologowie nazywają taki proces integracją wewnętrzną. Oznacza to powrót do pierwotnej harmonii i ładu. Inaczej mówiąc jest to uporządkowanie, które sprawia, że wektory sił witalnych uzyskują wspólny kierunek. I mamy w efekcie bardzo dynamiczny rozwój osobowy i niezwykłą skuteczność działania. Także ogromną satysfakcję z życia. I dojrzałość w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Marzena Jagielska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe