Ucisz swoją emocjonalną burzę

  • 28.01.2019, 12:52 (aktualizacja 31.01.2019, 07:46)
  • Marzena Jagielska
Ucisz swoją emocjonalną burzę pixabay
Już od rana masz chandrę? Praca jest irytująca? Ktoś bliski bardzo cię zawiódł?

Spokojnie, wielu z nas też tak ma. Można sobie z tym poradzić.  Oczywiście, nic samo się nie zadzieje. Potrzeba jest kilku ruchów z twojej strony. 

1/ Aby pracować z uczuciami potrzebujesz umieć je nazwać. Proste? Niekoniecznie, jeśli wziąć pod uwagę, że jest ich ponad setka (lista na końcu wpisu). Warto jak najczęściej pytać siebie: jak się czuję? Co dzieje się w moich emocjach? Namierzać je i rozpoznawać.

2/ Naucz się nie oceniać uczuć. One nie są ani złe ani dobre. Po prostu są. Nie zawsze to wiemy. Niektóre osoby mają przekonanie, że odczuwanie złości nie jest w porządku. Tymczasem złość to ważna informacja, że ktoś narusza moje granice psychiczne lub fizyczne. 

3/ Ucz się adekwatności wobec uczuć. Wypracowuj nowe sposoby reagowania. A przede wszystkim dziękuj za swoją emocjonalność, bo ona sprawia, że jesteś ciepłym człowiekiem, żywym, czującym, a nie cyborgiem. Co można konkretnie zrobić?
sad Masz smutek? Przemyśl, co straciłeś czy za co żałujesz, a jeśli trzeba, zrezygnuj z oczekiwań. Powiedz o tym zaufanej osobie, nie zostawaj sam/sama. Pozwól czemuś lub komuś odejść. Otwieraj się na NOWE w swoim życiu.
frownGnębi cię coś? Szukaj pomocy, niech nie blokuję cię fałszywa duma. Mówienie o uczuciach zawsze pomaga. Szczerość jest dowodem odwagi cywilnej, czymś, co zyskuje ci  szacunek drugiej osoby.
angryStale przeżywasz zdenerwowanie? Rozwiązuj problemy przez podejmowanie decyzji (np. zmiana pracy, odcięcie się od toksycznych osób itp.). Uprawiaj sport, to doskonały sposób na zdrowy relaks i wytchnienie od kłopotów. Przypatrz się też swoim myślom i pragnieniom. Niektóre mogą stale cię frustrować. Czy warto płacić za nie taką cenę? Emocje są pochodną sposobu myślenia. Do czego dążysz w życiu?
laughA może rozpiera cię duma czy radość? Podziel się tą wiadomością z bliska osobą, świętuj i wzmacniaj to przeżycie. Nie przechodź do porządku dziennego, bo to właśnie dodaje nam sił i chęci do życia. 

4/ Akceptuj wszystko, co dzieje się w tobie w tym obszarze. Pogódź się ze swoją pobudliwością, a nawet ze swoimi słabościami jak drażliwość, chwiejność emocjonalna, depresyjność czy inne. Tylko to, co akceptujesz, możesz zmienić! Pokochaj siebie takim/taką, jakim/jaką jesteś tu i teraz.

5/ Ćwicz empatię, ucz się wrażliwości na innych. To wielka sztuka rozumieć innych na poziomie emocjonalnym. I jednocześnie warunek dobrych relacji oraz licznych przyjaźni. Umiejętność niezmiernie potrzebna w kontaktach z dziećmi. Także w zespołach pracowniczych czy wspólnotach. Zatem okazuj zrozumienie, interesuj się tym, jak ktoś się czuje, co przeżywa. Pytaj się o to i poświęcaj swoją uwagę.

6/ Wychowuj swoje emocje. Wyznaczaj im granice. Nie pozwalaj wzrastać bez końca. Wiele osób wybiera ścieżkę bagatelizowania uczuć, spychania ich do podświadomości. To wielki błąd i krzywdzenie siebie. Inne osoby z kolei zupełnie nie panują nad emocjami, uprzykrzając innym życie krzykiem i awanturami, czy nawet uciekając się do rękoczynów. STOP. Nie tędy droga. Emocje domagają się działania i decyzji. Ale też panowania nad nimi czyli cierpliwości.

7/ Wyrażaj emocje. Każde. Mów komunikaty zaczynające się od „ja” np. lubię, gdy… / odczuwam satysfakcję, widząc… / niepokoję się z powodu… / mam żal, ponieważ… / to przykre dla mnie, kiedy… Mówiąc o swoich odczuciach i emocjach nigdy nie jesteś agresywny/a. Wolno nam czuć to, co czujemy. Poprawa komunikacji jest kluczowa do zmniejszenia konfliktów.

8/ Ciężar przeszłości to różne trudne emocje, które jak bumerang wracają przy okazji aktualnych wydarzeń. Zdecydowanie warto przepracować je z przygotowaną do tego osobą. I wejść na ścieżkę przebaczenia. Serce wolne od urazy to serce wdzięczne i zadowolone.Umiejętność poruszania się w obszarze emocji, opiekowania się nimi i wyrażania ich zgodnie z normą współżycia społecznego – to wielka sztuka. Można ją wynieść z domu – wówczas należy się wielka wdzięczność wobec rodziców czy innych dorosłych np. pedagogów czy wychowawców, którym to zawdzięczamy. Można, a nawet trzeba doskonalić tę umiejętność we własnym zakresie. Jak? Ucząc się po prostu na własnych błędach czy na błędach innych. Taka praca nad sobą  podnosi  komfort życia nawet wówczas, gdy teoretycznie nic innego nie uległo zmianie.

Oto lista emocji, pomocna do pracy ze sobą.

ZŁOŚĆ (wzburzenie, frustracja, nienawiść, irytacja, wściekłość, wkurzenie, gniew, zdenerwowanie, podrażnienie, zniecierpliwienie, zacietrzewienie, oburzenie, niechęć, pogarda, mściwość, desperacja, furia, uraza, szał)

RADOŚĆ (euforia, błogość, podniecenie, szczęście, rozbawienie, entuzjazm, zachwyt, wdzięczność, wesołość, ekscytacja, sympatia, życzliwość, odprężenie, satysfakcja, ożywienie, serdeczność, czułość, ulga, beztroska, spełnienie, docenienie, przyjemność, akceptacja)

SMUTEK (zawód, gorycz, rozpacz, żal, melancholia, zmartwienie, przybicie, depresja, apatia, żałoba, przygnębienie, ból, zranienie, przygaszenie)

STRACH (trwoga, lęk, przerażenie, panika, obawa, niepewność, bojaźliwość, nieśmiałość, podejrzliwość, powściągliwość, zagubienie, wahanie, popłoch)

EMOCJE ZŁOŻONE (wstyd, poczucie winy, zakłopotanie, zdziwienie, wstręt, tęsknota, dyskomfort, rozczarowanie, trauma, upokorzenie, poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnej wartości, poczucie niższości, poczucie straty, poczucie krzywdy, poczucie odrzucenie, poczucie żałoby, poczucie siły, obojętność , skrępowanie, zazdrość, ulga , troska, bezsilność, bezradność, amok, napięcie , współczucie, zmęczenie, niezadowolenie, miłość, ufność, oszołomienie, uwielbienie)

 

zdjęcia : pixabay                                                                                    mówca motywacyjny

Marzena Jagielska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe