Jedynak czy rodzeństwo?

  • 27.01.2019, 01:13 (aktualizacja 27.01.2019, 23:37)
  • AP
Jedynak czy rodzeństwo? fot. pixabay
Dziewczynki marzą o bracie. Najlepiej starszym. Nie słychać jakoś, by dzieci marzyły o byciu jedynakiem. Taką decyzję podejmują rodzice, ale nie zawsze tak jest...

Marlena i Kamil, oboje wychowani jako jedynacy uważają, że to nie jest dobre, być samemu. Czekają właśnie na drugie dziecko, i mówią, że to chyba jeszcze nie koniec. Michał i Daria chętnie wędrują po świecie. Gdy urodziła im się Sabinka byli bardzo nią zmęczeni. Zgodnie postanowili, że nie chcą kolejnych dzieci, bo wolą mieć więcej czasu dla siebie.

fot. pixabay

A jak dzieci widzą te sprawy? Badania pokazują, że gdy są pytane o to czy chcą mieć rodzeństwo, zazwyczaj odpowiadają twierdząco. Dziewczynki jedynaczki zwykle marzą o bracie, najlepiej starszym, Chłopcy, którzy wychowują się sami, również chętnie wskazują, że chcą mieć brata, oczywiście takiego, z którym można będzie potem pograć w piłkę, albo bawić się klockami..Na szczęście siostrzyczki także szybko podbijają serce rodzeństwa. Dzieci, które już mają brata lub siostrę, mimo nieuniknionych konfliktów, z biegiem czasu coraz bardziej doceniają wzajemne towarzystwo.

fot. pixabay

W dorosłości silne więzi między rodzeństwem stanowią prawdziwe oparcie i z biegiem czasu docenia się coraz bardziej braci i siostry. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Bogusia i Stefan bardzo marzyli o gromadce dzieci. Niestety, problemy zdrowotne spowodowały, że mają tylko Joasię. Bardzo chętnie jednak goszczą w domu dzieci przyjaciół i kuzynów. Joasia od najmłodszych lat widzi, że nie tylko ona jest najważniejsza, uczy się być z innymi, dzielić się zabawkami i smakołykami.

Poprzestać na jedynaku czy mieć więcej dzieci? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy rodzic. Warto przy tym kierować się nie tylko własną wygodą, lecz uwzględnić również potrzeby swojego dziecka. Za tydzień opowiemy, jak przygotować kilkulatka na narodziny kolejnego malucha.

fot. pixabay

 

 

 

 

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
girl26
girl26 28.01.2019, 12:32
Konflikty między rodzeństwem są dokuczliwe, wiem coś o tym. Ale z tego się wyrasta. Dziś moja siostra to najukochańsza przyjaciółka.
AP
AP 29.01.2019, 04:21
To argument, który warto przypomnieć wahającym się rodzicom. I oczywiście nie zawadzi dodać tym otuchy matkom i ojcom sfrustrowanym utarczkami swych dzieci, nim one wreszcie dorosną...

Pozostałe