Wkrótce rusza Program "Mama 4+"

  • 22.01.2019, 20:27 (aktualizacja 24.01.2019, 00:06)
  • AP
Wkrótce rusza Program "Mama 4+" pixabay
Matki, które kiedyś wychowały co najmniej czworo dzieci, a dziś zagrożone są ubóstwem, już od marca br. mogą otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające. W niektórych przypadkach rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznane będzie także ojcom.
Jolanta ma 70 lat,  wychowała sześcioro dzieci i  z tego powodu nie zdążyła wypracować jakiejkolwiek emerytury, a renta męża pozwala ledwo łączyć koniec z końcem. Krystyna l.63 poszła do pracy, gdy najmłodsze z czwórki dzieci miało 12 lat. Niestety, pracowała zbyt krótko i jej emerytura wynosi 650 PLN. Krzysztof l. 67 po śmierci żony został sam z piątką maluchów. Aby zapewnić im opiekę pracował tylko na pół etatu, potem założył swoją działalność gospodarczą. Okazało się, że jego emerytura to zaledwie 900 PLN. Od 1 marca każde z nich będzie mogło ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jolanta może starać się o pełną kwotę równoważną najniższej emeryturze (od 1 marca br. to 1.100 PLN). Świadczenie dla Krystyny może wynieść 450 PLN, czyli różnicę między kwotą 1.100 PLN a jej emeryturą. Krzysztof może liczyć na rodzicielskie świadczenie uzupełniające w wysokości 200 PLN.
 
fot. pixabay
 
Rodzicielskie świadczenia uzupełniające, zwane potocznie "Mama 4+" trafi do zagrożonych ubóstwem matek, które  z powodu wychowywania co najmniej czworga dzieci nie zdołały wypracować emerytury, lub mają ją niższą, niż tzw. minimalna emerytura (od 1 marca to 1.100 PLN). Jeśli mają co najmniej 60 lat, mogą wnioskować o świadczenie "Mama 4+" w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. ZUS lub KRUS zbada ich sytuację dochodową i zdecyduje czy świadczenie jest należne.i w jakiej wysokości.
Jeśli matka zmarła lub porzuciła rodzinę, o świadczenie może wystąpić, po ukończeniu 65 lat,  ojciec, który wychował co najmniej czworo dzieci, o ile nie ma emerytury albo renty lub jest ona niższa niż 1.100 PLN.
Rząd szacuje, że ok. 65 tysięcy osób, które nie mają żadnej emerytury lub renty skorzysta ze świadczenia "Mama 4+" w pełnej wysokości 1.100 PLN. Około 20 tysięcy osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci, ma emeryturę lub rentę niższą niż minimalna emerytura.,Dla tej grupy przewidziano świadczenie w wysokości różnicy między kwotą 1.100 PLN a ich obecną emerytura czy rentą.  ZUS i KRUS rozpatrzy każdy złożony wniosek, badając m.in. sytuację dochodową danej osoby.
 
Pełne informacje, m.in.o tym kto z cudzoziemców jest uprawniony do udziału w Programie "Mama 4+", możne znaleźć m.in. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
AP

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe