Jak osiągnąć dobrostan emocjonalny

  • 18.01.2019, 12:18 (aktualizacja 21.01.2019, 21:08)
  • Marzena Jagielska
Jak osiągnąć dobrostan emocjonalny pixabay
Równowaga wewnętrzna, nazywana czasem pogodą ducha, jest czymś bardzo istotnym dla komfortu życia.

Bez tego trudno pracować, podejmować rozsądne decyzje czy pełnić życiowe roleZatem troska o spokój wewnętrzny jest czymś bardzo kluczowym. I leży w naszej mocy. Wiedząc o tym, możemy uniknąć wiele niepotrzebnego bólu emocjonalnego.

Co konkretnie możemy zrobić, by cieszyć się spokojem serca? Najważniejsze jest wejście w kontakt ze swoimi emocjami i adekwatne do nich zachowanie. Jak to rozumieć? Zobaczmy pewną analogię. Kiedy nam zimno, sięgamy po dodatkowy ubiór. A co zrobić, gdy odczuwamy przygnębienie? Kiedy chce nam się pić, sięgamy po napój. A co zrobić, gdy czujemy się sfrustrowani? Odczuwając zmęczenie, idziemy spać lub wybieramy jakąś inną formę odpoczynku. A co zrobić, gdy w mamy atak paniki? Jak widać, potrafimy zadbać o swoje ciało. Na bodźce odpowiadamy troską i opieką. Z emocjami idzie nam... gorzej. Naprawdę często nie mamy pomysłu, co z nimi robić. Tymczasem one chcą nam coś ważnego zakomunikować. Jakieś potrzeby psychiczne domagają się uwagi. Zła wiadomość jest taka, że uczucia ignorowane mają tendencję wzrastać i nasilać się. Dobra wiadomość to fakt, że  zarządzania własną emocjonalnością  można się nauczyć. Bo to umiejętność, a nie talent.

Są jednak osoby, dla których własne emocje są jakby niedostępne. Na pytanie „Co u ciebie w uczuciach” odpowiedzą zdawkowo „dobrze”. Brak im rozeznania, co się w nich dzieje w tym obszarze. Jak do tego dochodzi? Czasem stoi za tym dysfunkcyjny dom. Innym razem problem alkoholowy rodziny (tam o uczuciach nikt nie rozmawia, są zbyt trudne) lub jakieś  traumatyczne doświadczenia. Wymagają one terapii i wejścia na ścieżkę zdrowienia. Na szczęście mamy wiele form pomocy: są poradnie, spotkania z psychologiem, warsztaty, mnóstwo dobrej literatury, grupy wsparcia itp. Każdy znajdzie dla siebie pomoc.

To bardzo ważna decyzja. Dobry kontakt z emocjami sprawia, że jesteśmy osobami ciepłymi, serdecznymi i empatycznymi. Lepiej rozumiemy dzieci. Szybciej dogadujemy się z nastolatkiem. Jest też większa szansa na harmonijny związek z życiowym partnerem. Nawet w pracy zawodowej ma znaczenie, czy jesteśmy serdeczni czy oziębli i urzędowi. Zatem nigdy dość troszczenia się o swoją emocjonalność. Żyjemy w czasach, kiedy bardzo docenia się intelekt, kreatywność, zdolności przywódcze. To wielkie wartości, ale dopiero połączone z emocjonalnością i wymiarem duchowym  tworzą lidera i autorytet.

Tym felietonem chcę rozpocząć cykl spotkań o emocjach i uczuciach. W następnym odcinku powiem, jak na wiele różnych sposobów można się nimi zajmować. Jak jest to życiowo pomocne. Jak pojawia się nowa jakość, mimo, że nie zmieniają się  warunki zewnętrzne jak rodzina, relacje, zdrowie, praca czy finanse.

Jest w nas wielka moc. Odkrywajmy ją i korzystajmy z niej.

                                                                                                                 mówca motywacyjny

Marzena Jagielska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Choleryk
Choleryk 21.01.2019, 12:04
Emocje? Coś dla mnie ...

Pozostałe