Dramat z Koszalina i zbrodnia z Gdańska: Jak rozmawiać z dziećmi o najtrudniejszych sprawach?

  • 17.01.2019, 22:08 (aktualizacja 21.01.2019, 21:09)
  • AP
Dramat z Koszalina i zbrodnia z Gdańska: Jak rozmawiać z dziećmi o najtrudniejszych… pixabay
Nie da się ukryć przed dziećmi strasznych wydarzeń, które wstrząsnęły Polską. Jak teraz pomóc dzieciom uporać się z lękiem, niepokojem czy wręcz przerażeniem?

Świat pokazał swe brutalne oblicze:  śmierć pięciu dziewcząt w Koszalinie i zamordowanie Prezydenta Gdańska. Dzieci najprawdopodobniej dowiedziały się także o tych strasznych sprawach. Jak znoszą te wieści? Warto się bacznie przyglądać dzieciom. Niepokój, lęk czy przerażenie, to wszystko jako rodzice nie zawsze rozpoznajemy na czas. Dostrzegamy tylko trudności z zasypianiem, brak apetytu lub ból brzucha. Niektóre dzieci zareagują ospałością, inne będą pobudzone i niespokojne, czy wręcz agresywne. Zamiast karcić je za nietypowe zachowanie, warto rozważyć, jak pomóc kilkulatkowi, a nawet nastolatkowi, uporać się z burzą, której doświadcza w swym wnętrzu.

Co możemy zrobić? Na początek bardzo niewiele: usiąść obok, otulić ramieniem, przygarnąć do siebie w milczeniu. Tylko tyle, i aż tyle. Bez pośpiechu towarzyszyć, dając dziecku czas do otworzenia się na rozmowę. Jeśli tylko jest taka możliwość, przyda się wspólne wyjście z domu, choćby po zakupy na kolację. Warto pamiętać, że niespieszne wędrowanie to sprawdzona sposobność do zwierzeń. Jeśli dziecko zacznie mówić, miejmy gotowość słuchania, bez szybkich rad, bez pouczeń, bez korygowania wypowiedzi. Wysłuchanie jest kluczowe, gdy chcemy pomóc innym!

Dobrze, jeśli wpierw sami uporamy się nieco z naszymi emocjami, ponieważ roztrzęsiony dorosły to prawdziwa katastrofa dla kilkulatka, a nawet czasem dla nastolatka. Nie bójmy się przyznać, że czujemy smutek, przygnębienie czy żal. Dzieci słysząc o tych naszych emocjach, łatwiej zrozumieją własne uczucia i będą, być może, chciały opowiedzieć, jak one to przeżywają. Nie szkodzi, jeśli powiemy dzieciom, że nie wszystkim ludziom można ufać, że na świecie, prócz dobra i życzliwości bywa też zło, niegodziwość i okrucieństwo.

Warto przy okazji wspomnieć o zasadach ograniczonego zaufania do obcych ludzi, zachęcić do zachowania ostrożności i roztropności w różnych sytuacjach. 

W szczególnych przypadkach, gdy mimo naszych starań nie udaje się nam pomóc dziecku w uporaniu się z trudnymi emocjami, można zwrócić się o pomoc do pedagoga szkolnego lub psychologa. Najpewniej zachęcą nas oni m.in. do elementów arteterapii czyli terapii przez sztukę. Zajęcia plastyczne to cenna pomoc również w takich sytuacjach.

Nie zapominajmy, by dawać dziecku okazję nie tylko do odreagowanie przeżyć przez rysunek, obraz itp.  ale też do zabawy kolorem, kształtem, puszczenie wodzów wyobraźni. Wszak życie to nie tylko nieszczęścia i zło, o czym warto sobie i dziecku przypominać...

 

 

AP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe