Orszak Trzech Króli w Szczecinie

  • 05.01.2019, 22:39 (aktualizacja 13.01.2019, 08:21)
  • A.P.
Orszak Trzech Króli w Szczecinie
W Szczecinie po raz dziewiąty organizowany jest Orszak Trzech Króli, niezwykle barwne wydarzenie z aktywnym udziałem poprzebieranych, rozśpiewanych tłumów.

Takie plenerowe wydarzenie, w sezonie zimowym, to ewenement, który znajduje kolejnych naśladowców. Warszawa zaczęła dwa lata wcześniej niż Szczecin, i każdego roku dołączają się kolejni naśladowcy. Na niedzielę 6 stycznia 2019 roku aż 752 miejscowości w Polsce zgłosiły chęć zorganizowania podobnej imprezy, a także 22 miasta w różnych częściach świata, gdzie jest aktywna Polonia.

Początek szczecińskiego Orszaku przewidziany jest o 11.30 na Placu Armii Krajowej. Tu od wolontariuszy będzie można otrzymać korony, śpiewniki i nalepki. O 12.00 Abp Andrzej Dzięga poprowadzi modlitwę Anioł Pański, po której na Plac wmaszerują trzej królowie oraz ich orszaki. Stąd wszyscy, kolędując, ruszą ulicami Szczecina „do Betlejem”, na Plac Orła Białego przy Katedrze, gdzie w stajence betlejemskiej Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus.

W trakcie marszu i podczas kolędowania przy stajence wolontariusze będą także zbierali pieniądze do puszek – w publicznej zbiórce pieniędzy Caritas, z której dochód zostanie przekazany na sfinansowanie wyposażenia kuchni w Domu Samotnej Matki w Poczerninie. Ponadto będą zbierane „pieluszki dla małego Jezuska” jako pomoc dla samotnych mam w trudnej sytuacji.

Orszak szczeciński organizują rodziny, uczniowie i nauczyciele placówek: Szkoły Salezjańskie w Szczecinie,  SP w Będargowie, Liceum Katolickie w Szczecinie, SP Nr 8 w Szczecinie, SP Nr 63 w Szczecinie, SP Nr 69 w Szczecinie, harcerze i wielu ludzi dobrej woli, którzy przez wiele miesięcy przygotowali oprawę całego wydarzenia.

PROGRAM RAMOWY ORSZAKU

Godz. 11:30 Rozpoczęcie formowania Orszaku na Placu Armii Krajowej, rozdawanie koron i śpiewników, śpiew kolęd moderowany ze sceny na Pl. Armii Krajowej, występy i pokazy grup dzieci i młodzieży,

Godz. 12:00 Rozpoczęcie Orszaku, przemówienia Patronów Orszaku,

Godz. 12:15-13.15 Przemarsz Orszaku aleją Jana Pawła II do Pl. Orła Białego, wspólne śpiewanie kolęd, udział w scenach jasełkowych odgrywanych na trasie Orszaku,      

Godz. 12.45 od wspólne kolędowanie prowadzone przez dziecięce zespoły muzyczne na scenie - stajence na Placu Orła Białego przy Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba,

Godz. 13:15  Złożenie darów przez trzech króli wraz z orszakami królewskimi na scenie - stajence na placu Orła Białego przy Bazylice i dalsze wspólne kolędowanie.

Godz. 14.15 Zakończenie imprezy na Placu Orła Białego.

 

O godzinie 14.30 zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba, na którą szczególnie zaproszeni są uczestnicy Orszaku.

A.P.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bussineswomen
bussineswomen 08.01.2019, 16:14
Byłam. Widziałam. Polecam. Przeżycie jedyne w swoim rodzaju.

Pozostałe