Fascynująca historia Szczecina i Pomorza

  • 29.12.2018, 23:11 (aktualizacja 30.12.2018 20:21)
  • Jacek Siwek
Fascynująca historia Szczecina i Pomorza
Szczeciński autor - Leszek Herman odsłania sensacyjne tajemnice zaginionych pomorskich skarbów kultury.

Każdy, kto interesuje się historią Szczecina i najcenniejszymi dziełami sztuki zaginionymi w trakcie burzliwych dziejów Pomorza Zachodniego, a nie jest w stanie przebrnąć przez wielotomowe opracowania naukowe, dostał piękny prezent od szczecińskiego pisarza - Leszka Hermana.

W ubiegłym roku pojawiła się na półkach księgarskich trzecia część tryptyku tego autora "Biblia Diabła", wcześniej opublikowano pierwsze dwie książki z tej serii: "Sedinum", oraz "Latarnia umarłych". Każda z nich opisuje fascynujące przygody dziennikarki śledczej - Pauliny, a także jej interesujących przyjaciół, podczas rozwiązywania zagadek kryminalnych związanych nieodłącznie z zaginionymi skarbami oraz historią naszego miasta i Pomorza.                                                                                                                                                                             

 Leszek Herman, jako architekt i szef Pracowni Projektowej Konserwacji Zabytków przekazuje czytelnikowi bogatą, często zadziwiającą wiedzę na temat architektury Szczecina, historii sztuki oraz dziejów ziem południowego i zachodniego Bałtyku. Posługując się wątkiem sensacyjnym przekazuje szerokie spojrzenie na historię, wciągając czytelników fascynującą fabułą swojego dzieła. Formuła powieści przypomina nieco słynne bestsellery : "Kod da Vinci"  oraz  "Anioły i demony", których autorem jest zaliczany już do światowych  klasyków - Dan Brown, jednak wierność faktom, w przeciwieństwie do Dana Browna i świetne posługiwanie się wiedzą z zakresu historii sztuki stawiają, przynajmniej  w tym zakresie tryptyk Leszka Hermana wyżej.  Zawarte tu szczegółowe (dla czytelników książek sensacyjnych - może czasami zbyt szczegółowe) opisy faktów z zakresu architektury, historii sztuki czy dziejów Pomorza stanowią gotowy już scenariusz filmowy i sądzę, że w niedalekiej przyszłości zobaczymy film oparty na literaturze Leszka Hermana, a jeżeli to nie nastąpi uznam to za poważną stratę dla polskiej kultury.                                                                                                                                                                                               

Jacek Siwek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu pomerania.tv z siedzibą w Szczecinie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krystyna
Krystyna 30.12.2018, 19:29
Radzę przeczytać książkę, która zawiera ciekawe informacje historyczne, nikogo nie atakując.
Aga
Aga 30.12.2018, 11:45
Nie zachęca mnie do tej lektury Diabeł w zestawieniu z Biblią w tytule i odwołanie do kontrowersyjnego pisarza, Dana Browna (do którego rzekomych "rewelacji" oczerniających Kościół katolicki odnosi się krytycznie m. In. Vittorio Messori)...

Pozostałe