Turniej Czterech Skoczni zakończony

• 6.01.2019, 19:06 (aktualizacja 13.01.2019 12:02)
  • Jacek Siwek
W dniach od 29 grudnia do 6 stycznia rozgrywany jest Turniej Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni, to jedna z najważniejszych corocznych imprez w skokach narciarskich. W tym roku zawody rozpoczynają się 29 grudnia kwalifikacjami na skoczni w Oberstdorfie . Kolejne konkursy to:  Garmisch-Partenkirchen -  1 stycznia,  Innsbruck - 4 stycznia , oraz  Bischofshofen - 6 stycznia. Wśród faworytów turnieju, poza głównym kandydatem do zwycięstwa , jakim jest Ryoyu Kobayashi (lider Pucharu Świata) , są Polacy - Piotr Żyła i Kamil Stoch.  Polscy skoczkowie zajmują drugą oraz trzecią lokatę w klasyfikacji PŚ, plasując się regularnie w czołówce dotychczas rozegranych zawodów, Zwycięzca Turnieju, oprócz prestiżu i sławy zdobędzie poważne nagrody finansowe, choć w bieżącym roku sponsorzy okazali się zdecydowanie mniej "rozrzutni" , niż w czasach, gdy Adam Małysz, jako pierwszy Polak został  triumfatorem zawodów.

30.12.2018

No i zaczęło się !  W inauguracyjnym konkursie w Obersdorfie zwyciężył faworyt -  Japończyk Ryoyu Kobayashi , wyprzedzając tylko o 0,4 punktu reprezentanta Niemiec - Markusa Eisenbichlera. Trzech polskich skoczków (Żyła, Kubacki i Stoch) uplasowało się w pierwszej dziesiątce zawodów, co daje im dobrą pozycję wyjściową przed kolejnymi konkursami.

Nie udało się Kamilowi Stochowi wygrać szóstego z rzędu konkursu Turnieju Czterech Skoczni.. Stoch triumfował w dwóch poprzednich edycjach tych prestiżowych zawodów, a w ubiegłym roku wygrał wszystkie konkursy. Tym razem rywale okazali się wyraźnie lepsi. Lepiej od Kamila (zajął 8 lokatę), zaprezentował się  Dawid Kubacki, który na półmetku był dziesiąty, ale skok na odległość 133,5 m w finałowej serii pozwolił mu awansować na piąte miejsce. Piotr Żyła po pierwszym skoku (133 m) był czwarty, a od podium dzieliło go tylko 1,3 pkt. W drugim zaprezentował się jednak słabiej osiągając 126,5 m co spowodowało, że spadł na szóstą pozycję, Skoczkom pozostaje doba na zregenerowanie sił przed poniedziałkowymi kwalifikacjami do konkursu w Garmisch-Partenkirchen.

1.01.2019

W pierwszym dniu 2019 roku rozegrano w Garmisch-Partenkirchen drugi z konkursów turnieju. Liderzy nie zawiedli i kolejność w czołówce niewiele zmieniła się w porównaniu do podium z Obersdorfu. Na trzecim miejscu za prowadzącą parą: Kobayashi, Eienbichler. pojawił się polski skoczek - Dawid Kubacki. Na szóstym miejscu uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca turnieju - Kamil Stoch.

W klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, nadal trzech Polaków znajduje się w pierwszej dziesiątce, w tym Dawid Kubacki na najniższym stopniu podium.

4.01.2018

Kobayashi nadal niepokonany. Kolejny konkurs turnieju zakończył się ponownym zwycięstwem lidera i obecnie japoński skoczek ma ponad 45 punktów przewagi nad wiceliderem- Markusem Eisenbichlerem. Po nieudanych skokach w Innsbrucku Dawid Kubacki spadł z trzeciej na siódmą pozycję w klasyfikacji generalnej, natomiast Kamil Stoch po skoku na 131 m. awansował na czwarte miejsce. Ryoyu Kobayashi  ma nad rywalami przewagę stawiającą go w komfortowej sytuacji przed ostatnimi zawodami w Bischofshofen. Nawet skoki o 10 metrów krótsze od  prób przeciwników nie odbiorą mu zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni.

6.01.2019

Z wielkimi obawami przystąpili do ostatnich zawodów Turnieju Czterech Skoczni organizatorzy oraz uczestnicy imprezy . Pogoda spłatała figla sportowcom i obfite opady śniegu uniemożliwiły rozegranie wczorajszych kwalifikacji. Dziś warunki atmosferyczne pozwoliły na rozegranie konkursu, który nie przyniósł zasadniczych zmian w klasyfikacji.

Niezawodny Ryoyu Kobayashi pokonał po raz czwarty konkurentów zdobywając symbolicznego Złotego Orła oraz pozostałe nagrody za zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni 2019. Drugie miejsce a dzisiejszych zawodach zdobył nowy rekordzista skoczni w Bischofshofen - Dawid Kubacki, który w klasyfikacji generalnej turnieju uplasował się na czwartym miejscu. Przed Kubacki na podium znaleźli się Markus Eisenbichler oraz Stephan Leyhe.