Opera

G U R U

Guru - zdjęcieGuru - zdjęcieGuru - zdjęcieGuru - zdjęcie

Guru

Opera na Zamku

Opera

 

Guru – światowa prapremiera w Operze na Zamku w Szczecinie

 

65 PLN

Kup

NAPÓJ MIŁOSNY

Napój miłosny - zdjęcieNapój miłosny - zdjęcieNapój miłosny - zdjęcieNapój miłosny - zdjęcieNapój miłosny - zdjęcie

Napój miłosny

Opera na Zamku

Opera

 

Któż nie marzył (choćby tylko raz!) o posiadaniu cudownego napoju, który potrafiłby zwrócić ku niemu serce ukochanej osoby, dotąd niezbyt czułej i otwartej na miłosne wyznania i oświadczyny? A co, jeśli, nie daj Boże, ten eliksir ma w swojej ofercie wędrowny szarlatan, który nabiera w ten sposób naiwnych i zakochanych? To punkt wyjścia do prawdziwego dramatu sercowego – albo też świetnej komedii, pełnej śmiesznych sytuacji i zabawnych nieporozumień. I tak właśnie myślał Gaetano Donizetti, komponując muzykę do jednej z najbardziej uroczych oper komicznych, czyli Napoju miłosnego. Opowieść o pechowym Nemorinie, pięknej Adinie i sprytnym Dulcamarze na pewno nie zawiedzie żadnego słuchacza!

 

Szczecińska inscenizacja przeniesie widzów do lat 30. XX wieku na włoską prowincję. Na scenie przepiękna scenografia, kostiumy i pojazdy z epoki.

Czas trwania: 140 minut

Obsada

Adina: Joanna Tylkowska-Drożdż, Victoria Vatutina

Nemorino: Felipe Alonso Céspedes Sánchez, Sylwester Smulczyński

Belcore: Tomasz Łuczak, Bartłomiej Misiuda

Dulcamara: Łukasz Goliński, Janusz Lewandowski

Gianetta: Lucyna Boguszewska

Notariusz: Janusz Grzegorczyk

Chór, Balet i Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Dyrygent: Vladimir Kiradjiev

Inspicjent: Katarzyna Berowska

Realizacja

Kierownictwo muzyczne – Vladimir Kiradjiev

Reżyseria – Jitka Stokalska

Scenografia i kostiumy – Mariusz Napierała

Reżyseria świateł – Dawid Karolak

Przygotowanie chóru – Małgorzata Bornowska

P A J A C E

Pajace - zdjęcie

Pajace

Opera na Zamku

Opera

 

Gianni Schicchi to jedyna opera komiczna Giacoma Pucciniego i do dziś aktualna. „Z kogo się śmiejecie? Z siebie samych...” mawiał Gogol. Puccini w swojej jednoaktówce opisuje relacje rodzinne, miłość ojcowską i manipulacje córki, chciwość i zawiść rodem z polskiego piekiełka narodowego – śmierć bogacza, testament i próby przejęcia przez każdego z członków rodziny jak największej części majątku…

 

Idąc za wskazówkami prologu Ruggera Leoncavalla i epilogu Giacoma Pucciniego, obejrzymy dwa światy. Wspólnym mianownikiem obu inscenizacji będzie postać Tonia z Pajaców tego pierwszego kompozytora. To jego słowa otwierają i zamykają opery. Spektakl jest niejako teatrem w teatrze: trupa Cania Pajaca przedstawia komedyjkę rodem z Boskiej komedii, a w drugiej części pokażemy commedię dell’arte zakończoną tragedią rodem z Leoncavalla. Widzimy więc aktorów wychodzących z ról i żyjących własnym życiem, z komiczną maską jako metaforą naszego codziennego życia i udawania.

 

W drugiej części spektaklu, podczas Pajaców, zobaczymy zakulisowy świat opery, z jej garderobami, mechanizmami, a nawet piknikiem widzianym z lotu ptaka. Ciągła zmiana dekoracji, demontaż, ustawianie świateł ukażą nam dobitnie życie jako parabolę teatru, sceny, na której umieramy przez wiele lat i nikt się nie śmieje tak jak w operze przy długich ariach śmierci. Czy uda nam się zachować równowagę między głęboką refleksją i satyrycznym rysem postaci Leoncavalla i Pucciniego? Będziemy nad tym pracować.

 

Realizacja

Kierownictwo muzyczne: Vladimir Kiradjiev

Reżyseria: Michał Znaniecki

Scenografia: Luigi Scoglio

Kostiumy: Adam Królikowski

Reżyseria świateł: Bogumił Palewicz

Przygotowanie chóru: Małgorzata Bornowska

 

Opera na Zamku

Zapraszamy do naszego Teatru - jedynego teatru operowego w średniowiecznych murach zamkowych a jednocześnie posiadającego jedną z najnowocześniejszych scen w Europie! Po generalnym remoncie siedziby w Zamku Książąt Pomorskich, od 20 listopada 2015 zapraszamy wszystkich, którzy kochają muzykę.